FAR

FAR

Peugeot Boxer 8 pinli soket sorunu. Karavanda farları değiştirene kadar nirvanaya erdim. Meğer bizim aracın farları ara bir modelmiş. Araçta 8 pinli mor renkli farlar var. Ama piyasadaki mor renkli farlar 7 pinli. 8 pinli farların ise kızakları farklı. Aracın orjinalini bozmam, soketleri de değiştirmem diye geçen 2 senenin ardından, geri adım atmak zorunda kaldım. 8 pinli sizin araca tam uygun far diye aldığım farların soketleri, aracın üzerindeki soketin kızakları ile uymadı. Artık her şeyi kabul ettim ve araçtaki soketleri değiştirmeye razı oldum. Bu sefer uyumlu soket yok. Ama aynı sorunu yaşayacaklar benim gibi uğraşmasın diye ufak bir tüyo, Fiat Egea ön far soketleri 8 pinli gri far soketlerine uyumlu :) Bu soketler 14 pinli yani fazlası var ama korkmayın ille 14 kablo var diye hepsini kullanmanız gerekmiyor, altı tanesini kestik mi sorun çözülüyor.

İlk önce bir soket sipariş ettim ve renklerine göre bağlantı listesi yaptım. Ama 2. gelen sokette renkler farklıydı :)

Yine de soketin nasıl değiştirileceği ile ilgili ufak notlar ve bazı fotoğrafları paylaşıyorum, kendi işini kendi yapmaktan hoşlanan ve değişik maceralar arayanlar için keyifli 1-2 gün geçireceğiniz bir uğraş :)

 • Son fotoğrafta aldığınız 14 pinli sokette hangi kabloları kullanacağınızı gösterdim, diğer kabloları kesip ortalığı ferahlatın.
 • Soketi fara takmak için, yanda gri bir bilezik var onu tam çekip kızakların önünü açın. Soketi yerine itince bilezik kitleniyor, ama tam oturduğunu kontrol etmekte yarar var. Sonra su girmesin.
 • Araçtaki soketin kablolarını söküp soketi ayırın. Kontak açık olmasın. Kabloların uçlarını açmayın, bu işi sırasıyla yapmanız lazım. Bütün uçları açarsanız ve kablolar birbirine değerse şenlik çıkar. Birde sigorta değiştirmekle uğraşmayın.

Araçtaki kestiğiniz soketin kablo renklerine göre karşılıkları;

Bu renklere pek güvenmeyin zamanla renkler değişebiliyor en güvenilir yöntem tek tek test ederek bağlantıyı yapmak !!!

 • Kalın siyah kablo farları eksi kutbu (şasi) ilk olarak bunu bağlayın. Karşılığı son fotoğrafta yazılı.
 • Siyah-mor far, ayar motorunun şasisi. Artı ve Eksi kutupları test etmenin en kolay yolu bir avometre ile bir ucu kabloya, bir ucu aracın açık bir noktasına değdirmek, eğer avometre hareket ediyorsa artı kutuplu bir kablo buldunuz. Hareket etmiyorsa eksi kutup, veya avometreniz bozuk :) Far yükseklik ayar kablosunun bağlantısını da yapın.
 • Kahverengi-beyaz kısa far artı(+) kutup
 • gri-siyah uzun far artı(+) kutup
 • Yeşil-sarı park artı(+) kutup
 • mavi-siyah sinyal artı(+) kutup
 • mavi-mor far ayar artı(+) kutup
 • yeşil-siyah far ayar artı(+) kutup

Far ayarda bir aşağı bir yukarı hareket için, 2 tane artı kutup var. bunun bağlantılarına dikkat edin, sonra farın biri aşağı biri yukarı hareket etmesin :)

Her bağlantıdan önce kontağı kapatın.

Avometreniz yoksa 12v araç ampullerinden bir küçük test aparatı yapabilirsiniz.

Aslında bu yazı yerine Kapadokya ve Eğirdir ile ilgili 2 yeni yazı yayınlayacaktım. Ama bilgisayarın hard diskini değiştirirken yazdığım yazılar uçtu (fotoğraflar duruyor) tekrar motive olmam ve yazıyı yazmam lazım. Umarım o moda gelirim :)

Araçta ki orjinal sekiz pinli mor soketli far

 

Gelen sekiz pinli far, soket kızakları yanda, bu nedenle aracın soketine uymuyor.

 

Aracın üzerindeki orjinal soket. Bunu kesip Fiat Egea soketi taktım.

 

Fiat Egea soketi. 14 pinli bir soket 6 ucu iptal etmek gerekiyor ama kızaklar fara tam uydu.

 

Farı takmak için bu bileziği geriye tam çekmeniz gerekiyor.

 

Bir sürü kablo var. Ama birazdan düğümlediğim kabloları keserek ortalığı rahatlatacağım :)

 

Kaboların renklerini görmeniz için yakından çektim. Ama renk işine güvenim sarsıldı. Siz tek tek bağlayarak sıradan gidin.

 

 

Orjinal farda uzunların soketi ile yeni gelendeki sokette farklıydı. Eski farın soketini söküp yeni fara taktım.

 

Eski ve yeni.

 

Sevgiler…