Karavanda ısıtıcı bakımı

Eberspächer Airtronic D2 temizliği

Karavanın ısıtıcısı 2 yıldır beni temizle diye bağırıyordu. Ama üşendiğim için pas geçiyordum. En son geçen kış çalıştırdığımızda çevreden geçenler arabanın altından duman çıkıyor, karavan yanıyor diye panikle kapıya dayanınca baktım artık kurtuluş yok temizliğe giriştim.

Isıtıcıyı sökmeden önce yapmanız gerekenler;

  • Tamir kitini temin edin (kitin içinde filtre, ve conta var) filtreyi temizler takarım, contaya da bir şey olmamış diye düşünmeyin. Bizim filtre pislikten yapışmıştı sökerken ezildi. Conta da kırılmıştı ve kullanılmaz haldeydi. (kit fiyatı 300 tl civarı + kargo 2022 haziran)
  • Ateşlemeyi yapan bujinin üzerinde sabit halde bir kablo var. Sökmek için bir anahtarın üzerinde biraz kesme biçme işi yapmak gerekiyor. Yoksa sökemezsiniz.
  • 7-10-14 mm anahtarlara veya küçük bir kurbağacıya ihtiyacınız var. Bende küçük lokma takımı vardı şarjlı tornavidaya takınca iş çok kolay oldu.
  • T20 ve T25 tornavida ucu lazım.
  • 4 lük alyan anahtar lazım
  • Filtreyi çıkarmak için sağlam en az 7-8 cm uzunluğunda ucunu kıvırıp kanca yapacağınız bir çelik tel lazım.

İlk önce sigortaları çıkarıp, alete gelen akımı kesin. Ardından cihazın yanındaki kablo soketini sökün. Esas iş aracın altında , karavanın tekerleğini bir taşın üstüne çıkarıp, aracın altını yükselttim. Altta temiz hava girişi ve egzoz çıkışının kelepçelerini sökün. Ardından Mazot girişinin kelepçesini sökün, birkaç damla mazot akabilir dikkatli olun. Bunları sökünce, ısıtıcıyı sabitleyen 10mm lokmaya uygun dört tane cıvata açığa çıkıyor. Bunları da sökünce ısıtıcı serbest kalıyor.

Fan girişi ve sıcak hava çıkışındaki parçaları sökün. Plastik kasayı sökmek için küçük bir tornavida işe yarıyor, zorlayıp tırnakları kırmayın. Plastik kasayı sökünce esas işi yapacağımız ana gövdeye ulaşıyoruz. İlk iş, ana kartı sökerek burayla irtibatli soketleri ayırmak olmalı, etrafı rahatlatarak çalışma kolaylığı sağlamak için gerekli. Soketlerin üzerinde farklı kızaklar var, yani normalde yerlerini karıştırmanız mümkün değil ama yine de bir fotoğraf çekmeniz de yarar var :)

Kabloları söktükten sonra, ateşleme bujisini sökmeye sıra geliyor. Ateşleme bujisinin üzerinde plastik bir kapak var (Beyaz ve kahverengi kablonun girdiği kapak). Her hangi bir alet kullanmadan elinizle bu plastik kapağı yerinden çıkarın (tornavida veya başka bir alet kullanmayın kapak zedelenmesin). Günün süprizi kapağın altında, üzerinde 2 tane kablo bağlı buji. Bunu sökmek için bir aparat yapmanız gerekiyor. 12 numara ucuz boru şeklindeki buji anahtarlarından bir tane alıp, kenarını kabloların geçeceği şekilde kesmeniz gerekiyor. Ben elimde bulunan anahtarlar nasıl olsa işimi görür diyerek ısıtıcıyı söktüm sonra farkettimki bende ki anahtarlar 14’lük. Ortalığı bu kadar dağıttıktan sonra işi çözmek için 12’lik yıldız anahtarımın bir tarafını kesmem gerekti (hesabınızı başta yapın). Bujiyi söktükten sonra, söktüğünüz kısmın içinde tel filtre var, esas sorunlu kısım bu. Ucu kıvrık sert bir tel parçası ile filtrenin dibinden asılarak filtreyi çıkarmanız gerekiyor ( asılırken kenardaki dişleri bozmayın sonra bujiyi geri takamazsınız).

Yanma odasını sökmeniz gerekli bunun için T25 tornavida ucu lazım. Yanma odasını sökerken yeşil renkli bir conta var, bu da değiştirilmesi gerekli parçalardan. Sökme işlemi bittikten sonra kirlenmiş bütün parçaları yağ sökücü bir sıvı ve diş fırçası ile temizledim. Zımpara gibi şeyler kullanmayın. Neredeyse bütün parçalar alüminyum fazla kurcalamaya gelmez. Parçaları temizlerken cihazın üzerinde farklı noktalarda ısı ölçen noktalar var, buraları ıslatmayın veya zedelemeyin. Bütün temizliği bitirince içinde kalacak su parçaları buharlaşsın diye hemen toplamadım. Gerekli aletleriniz varsa 2 saatte sökülüp takabilirsiniz.

Isıtıcı koltuğun altındaydı. Başıma ne geleceğini bilmediğim için, koltuğu söktüm ve daha rahat bir çalışma alanı elde ettim.
Aracın altında egzost, yakıt borusu ve motorun temiz hava girişi var küçük lokma takımınız varsa sökmesi çok kolay.
Kelepçeleri sökünce 4 tane somun açığa çıkıyor, bunlar ana gövdeyi tutan somunlar.
Üst kapağı çıkartmak kolay. Ama yine de hiç bir parçayı zorlamayın küçük tırnaklar var kırılmasın.

Bu parçalara bastırınca, kart boşa çıkıyor.

Bujiye ulaşmak için bu koruyucu başlığı açmanız gerekiyor. Fazla zorlamayın kablolara zarar gelmesin.
Bujinin üzerinde sabit halde 2 kablo var. bujiyi kablolar ile birlikte sökmeniz gerekiyor. Bunun için 12 lik bir tarafı kesik bir anahtara ihtiyacınız var.
Ben bu anahtarın ağzını kesip kablo geçecek yer yaptım. Buji derinde olduğu için açık ağız veya kurbağacık iş görmüyor.

 

Conta üçe bölünmüş
Filtreyi buradan söktüm.
Conta ve eski filtre
Filtreyi takarken, yeni filtrenin içinden böyle plastik bir aparat çıkıyor. Filtreyi bunun ucuna takıp yerine ittiriyorsunuz.
Yeni conta.

14 lük buji anahtarı, 12 lik olması gerekiyormuş. Dikkat edin sonra benim gibi orjinal anahtarı kesmek zorunda kalmayın

Sevgiler…