Alanya (Antalya)

Alanya (Antalya)

Uzun zamandır sesimiz çıkmıyor ama, karavancılığı bıraktığımızı sanmayın. Bu aralar genelde daha önce gittiğimiz noktaları yeniden ziyaret ediyoruz. Tekrar yazıları olmasın diye, yeni yazı koymadık. Bu arada karavanda 3. yılımızı doldurduk nice senelere :)

İlk yola çıktığımızda pas geçtiğimiz Alanya’da, bu sefer biraz zaman geçirme imkanımız oldu. Son ziyaretimizi 1988-89 yıllarında yaptığımızı düşünürsek, arayı biraz açmışız sanki :)

Nereye park edeceğimizi bulmak için çok uğraştık. Merkezde karavanı sığdırabileceğimiz uygun yer yok (karavan için uygun yer demek; gündüz panellerin güneş alacağı, ağaçlardan ve binalardan uzakta, nispeten sessiz yer demek. Birde sahile, yürüyüş yollarına yakın bir yer olursa tadından yenmez). Bir, iki denemeden sonra güzel bir noktaya yerleştik. Sahilde yürüyüş yapabiliyoruz. Sabahları Pafi ile kumsalda kudurma imkanı da var.

Alanya Kalesi ve limanın gece manzarası.

 

Parklarda, yürüyüş yolarında bir çok heykel var. Bu heykeller, Alanya Belediye’sinin uzun yıllardır düzenlediği, festivallerde yapılıp parklarda sergilenenler.

 

 

Pafi ile havuz başında keyif :)

 

Kediler için toplu konut.

 

Müzenin bahçesindeki tavuskuşları.

 

 

Parkın bir köşesinde rengarenk gelincikler.

 

Meyve yarasası, canlı değil. Buraya kim koymuş, nereden gelmiş bilmiyorum. Antalya’da gece, canlısını uçarken görmüştüm.

 

 

Maymun çıkmaz ağacı.Kim çıkar bilemiyorum :)

 

 

 

 

 

 

Kaleye, Pafi ile tırmanmayı göze alamadığımız için tembellik yaptık ve teleferik ile yukarı çıktık. Kısa bir yürüyüşün ardından tekrar teleferik ile indik. Ama, çıkışı teleferik ile yapıp, yürüyerek inmek daha keyifli olabilir. Atatürk Evi, Kızıl Kule ve Müze gezilmesi gereken yerlerden. Alanya’ya kadar gelmişken Damlataş Mağarasına da gidin. Ama Gilindere mağarasından sonra Damlataş mağarası bizim için biraz küçük kaldı. Alanya denince akla deniz, kum, güneş geliyor. Ama meraklısı için yamaç paraşütü yapmakta mümkün. Biraz kültürel faaliyette de bulunduk. Alanya Belediyesinin Tiyatro topluluğundan güzel bir temsil izleme fırsatımız da oldu. Her zaman olduğu gibi pazar ziyaretlerimizi de yaptık. Fiyatlar Gazipaşa’ya göre biraz yüksek ama, yinede her şey taze ve güzel.

 

 

 

 

 

Atatürk Evi ve Müzesi.

 

 

 

Atatürk Evin’de,  Alanya yaşamına dair bir çok eşyada bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Alanya Belediyesi Tiyatro Topluluğu. Scapin’in Dolapları.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kızıl Kulenin eski hali. Bu görseli, müzenin içindeki bir fotoğraftan çektim.

 

 

 

 

Kulenin üstü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kızıl Kulenin içinde küçük bir sergi de var.

 

 

 

 

Alanya Müzesi bahçesi. Bankların tasarımı çok güzel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pafi ile yazının son kontrollerini yapıyoruz.

 

 

Alanya’yı ocak ayında ziyaret etmişiz. Ama pek içimden yazmak çizmek gelmedi. Benden bloger olmaz yani :) Şu günlerde karavanda kendi karantinamızı uyguluyoruz ve yapacak pekte bir şey yok, bu yüzden yazılara ufaktan başlıyorum.

Sağlıklı günlerde, birlikte olmak dileğiyle.

Sevgiler…

ylgzn

2016 yılında kendi karavanımızı yaptık. 2017 yılından itibaren de tam zamanlı olarak karavanda yaşıyoruz. Karavanın yapım aşamalarını ve gezdiğimiz yerleri konuya ilgi duyan insanlarla paylaşmak için yolgezen.net blog sayfasını oluşturduk. Herkesin hayallerine ulaşması dileğiyle. ylgzn

4 Yorumlar

 1. Yazılarınızı özlemişiz. Yasaklar biterse Ege’ye geçersiniz belki. Dalyan, Köyceğiz, Bozburun, Datça …

  1. Teşekkürler

   Ege’ye doğru geleceğiz. Yollar açıldı ama sahiller hala kapalı. Bu yüzden biraz ağırdan alıyoruz.

   Sevgiler
   Tunç

 2. Corona günlerinde hepimiz hapsolduk,aman yarasalardan uzak durun

  1. Güvenli mesafeden çektik

   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.