Bademler-Çeşmealtı-Urla, (İzmir)

Urla

 

Gündüz dolaşalım, akşam fotoğraflara bakar yazısını da yazarız derken, birikti de birikti.

Önce Bademler Köyü; eskiden kendi halinde tarım ile geçinen bir köymüş. Her güzel yerin başına gelen, bu köyün başına da gelmiş ve bizim gibi büyük şehir göçebeleri burayı da basmış. Yani artık burası kendi halinde bir köy değil :(

Yine de Bademler’in kendine has bazı özellikleri hala duruyor. Türkiye’nin ilk Köy Tiyatrosuna sahipler. Tiyatro grubu 1930 lu yıllar’dan beri faaliyetini sürdürmekte. Ayrıca, Köyde bir kütüphane ve oyuncak müzesi de var. Köyün asıl sakinleri Tahtacı Alevileri, yakın bir zamanda tahta işleme gelenekleri ve yerel yemeklerin sunulacağı ve bunlarla ilgili kursların verileceği, doğal yaşam köyü de faaliyete geçecek. Pazar günleri Bademler’e gelerek, küçük bir sokakta kurulan pazardan alışveriş yapabilir, otlu gözlemeler veya köfte ile karnınızı doyurabilirsiniz.

Seçim zamanı, önce yemek mi yoksa kültür turu mu :)

 

Kütüphane

 

Tiyatro binası, 1960’lı yıllarda İmece usulü ile yapılmış.

 

 

Korumalar eşiliğinde Köy turu

 

Pazar girişi. Sol tarafta üzerinde şekiller olan bina, Oyuncak Müzesi (Oyuncak müzesi bir müddettir kapalıymış bakım ve onarım istiyor).

 

Umut dünyası, birisi köfte atsın diye bekliyorlar.

 

Anemone …….. ( Manisa lalesi veya Güllale ? )

 

Urla’da ise Deniz kıyısında güzel bir kumsalda kaldık. Tam karşımızda Karantina Adası. İsmi pek hoş olmasa da güzel bir ada. Birkaç yıl öncesine kadar Devlet hastanesinin faaliyette olduğu bu yer, şimdiler de Afet Koordinasyon merkezine devredildiği için giriş ve çıkış yasak. Urla İskele bir çok balık lokantasına sahip. Ayrıca sabah 11:00’de balık mezadına katılıp, taze çıkan balıklardan alarak, bu lokantaların bazılarında pişirtme imkanınızda var. Mezat’ta gaza gelip yüksek fiyatlar ödemeyin :)

Urla Kum Denizi Plajı

 

Karantina Adası

 

Kum Denizi plajının Kumsalı

 

Şu Palmiyeleri dikmeseler ne iyi olacak. Yokmu bizim kendi bitkimiz ağacımız.

 

 

Mezat 11:00 de başlıyor. Geç kalmayın

 

 

Urla iskelede Mustafa Vehbi Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma  Merkezi ’ne de mutlaka bir uğrayın, antik gemilerin ve farklı deniz araçlarının Rekonstrüksiyon ve Canlandırılması Projesi kapsamında çalışma yapan ve yaptıkları deniz araçları ile sefer’e çıkan bir grup insanın özverili işlerini görmek ilginç bir tecrübe.

Ankara Üniversitesi Mustafa V. Koç Deniz Arkeolojisi Araştırma Merkezi

 

Antik Deniz araçlarının örneklerinin eski tekniklere bağlı kalarak, yeniden canlandırıldığı bir merkez

 

 

 

 

Kybele gemisi. Bu tekne ile 25 kişilik mürettebat,  2009 yılında Marsilya’ya kadar yelken ve kürek ile bir sefer gerçekleştirmişler. (www.360derece.info sayfasından detaylara ulaşılabilir)

 

 

 

 

 

 

 

Kızakta,  yeni bir tekne çalışması

 

 

Urla’da ayrıca Sanat sokağını ziyaret edebilirsiniz. Sokak turunuzdan sonra öğle yemeğinizi mutlaka Şafak Lokantasında yiyin. 50 yıldan uzun süredir faaliyette olan bu lokantada çok lezzetli ot ve et yemekleri yemek mümkün. Şevketi bostan çok iyiydi :). Urla iskelede pazar günleri güzel bir pazar da kuruluyor, eğer zamanınız varsa uğramadan geçmeyin.

Anaksagoras; Doğabilimlerinin Urla’lı ustası.

 

Usta’nın başına gelenlerin özeti.

 

Sanat sokağı

 

Sokağın sincabı

 

 

 

 

Kitap 5 TL. Kedi bedava

 

 

Patisserie  biraz garip duruyor, özellikle karşısında odun fırını olunca :)

 

Güzel enginar vardı

 

Urla meydan

 

 

 

Şafak lokantası

 

Urla iskele pazarı

 

İstanbul’da ulaşamadığımız bir çok sebzeyi görmek mümkün

 

 

Bu arkadaşı daha sonra Çeşmealtı pazarında da gördük ve Enginar aldık.

 

 

Çeşmealtı; Urla’ya 5-6 km mesafede güzel bir yerleşim. Daha sakin ama çok keyifli bir yer. Uzun yürüyüşler yapmanız, kıyıda bir şeyler yeyip içmeniz mümkün. Gece kıyıdan kalamar tutma ihtimali de var. Daha ne olsun :)

Çeşmealtı. Neden Çeşmealtı bilmiyorum, bir tane çeşme bulamadık

 

 

600 yıllık Zeytin Ağacı

 

 

Karavan’ın penceresinden

 

 

300-400 gr var.  Bir porsiyon çıktı 2. porsiyon için çalışmaya devam.

 

Bademler Köyünde gözleme ile kahvaltı, Urla’da Şafak Lokantasında öğle yemeği, ardından Urla iskelede veya Çeşmealtın’da akşamı sonlandırabilirsiniz. Çeşmealtı’nda kıyıda ki yürüyüş yolu gidiş dönüş 6.000 adım ediyor, iki tur attınız mı iç rahatlığıyla uyuyabilirsiniz.

Aracınız yoksa İzmir’den bu yerlerin hepsine toplu ulaşım araçları ile ulaşmanız mümkün, illa karavanınız olması gerekmiyor :)

 

Sevgiler…..