Batum (Gürcistan)

Batum (Gürcistan)

Poti’den sonra, kıyıyı takip ederek Batum’a doğru yola devam ettik. Neredeyse 2 ay iç kısımlarda dolaştıktan sonra, biraz deniz keyfi yapmak için Ureki ve Kobuleti diye iki noktada konakladık. Kısa bir deniz tatilinden sonra ver elini Batum :)

 

En güzel çekme karavan :)

 

Fındık sezonunu Gürcistan’da açtık.

 

Burası bir Azeri lokantası. Türkçe konuşuyorlar diye biraz rahat davrandık ve Gürcistan’da yediğimiz en pahalı yemeği yedik (hala fiyatlar makul ama yinede insanın zoruna gidiyor).

 

Kızılcıklar kocaman ve damla şeklinde.

 

 

Haçapuri.

 

Kobuleti’de balık denemeleri.

 

 

Karavanda Hinkali pişirdik. Neredeyse bütün marketlerde donmuş olarak satılıyor.

 

Büyük bohça şeklinde olanlar kıymalı. Küçük poğaça şeklinde olanlar peynirli.

 

Taze çekilmiş karabiber ile tadı çıkıyor :)

 

Kobuleti’de bir kamp alanına girdik ve hemen dostlarımızı bulduk :)

 

 

Su ve elektrik var. Gün çamaşır günü :)

 

 

Kıyıda ateş ve mangal yakmak için bir yer var.

 

Batum’da karavanı park etmek için önerilen nokta Ali ve Nino heykelinin yanındaki otopark. Navigasyon ile otoparka geldik ama Heykeller görünmüyor. Bu biraz moral bozucu. Yer mi yanlış yoksa navigasyon’un azizliğine mi uğradık derken aracı park ettik, çevreyi keşfe çıktık. Meğer heykeller hemen yanımızdaymış. Göremiyor olmamızın nedeni, heykellerin boyunun bizim hayal ettiğimizden biraz daha kısa olmasıymış :)

Ali ve Nino heykeli.

 

 

 

Sahildeki büyük parkın içinde bulunan heykellerden biri.

 

 

Parkın içindeki mini bambu ormanı.

 

Parkın oluşmasında büyük emekleri bulunan bahçıvanın heykeli.

 

 

 

Astronomi saati.

 

Batum’da gezdiğiniz yerlerde Türkçe bilgilendirme tabelaları bulmanız mümkün. Ama çevirilerin bazıları biraz sorunlu “astronomik saat” değil “Astronomi saati” olması gerekiyordu :)

 

 

 

 

 

 

Chacha çeşmesinin bulunduğu saat kulesi.

 

 

 

Batum Orta Cami

 

Memed Abashidze 1873-1937 Gürcü politikacının heykeli.

 

Medea heykeli. Altın Post Efsanesini anlatan bir heykel.

 

Avrupa meydanı.

 

Binanın ortasında dönme dolap var :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Batum, otellerin ve kumarhanelerin dışında önemli bir liman şehri.

 

Liman mazarası eşliğinde öğle yemeği. Sağdaki tabak turşu tabağı, ilginç turşular var ama bazıları çok tuzlu :(

 

Batum, Gürcistan’da gördüğümüz yerlerden farklı. Büyük oteller, kumarhaneler, yeni binalar, geniş caddeler. Gürcistan’ın diğer şehirleri ile ortak noktaları, koca parklar ve halka açık mekanlar.

Sahilde yürüyüş yapmak için çok güzel bir park var. Bir çok noktadan denize girmek mümkün. Yürüyüş sırasında Ali ve Nino heykelini veya parkın içindeki diğer heykelleri görebilirsiniz. Farklı bir bakış açısı için, dönme dolaba binebilirsiniz. Bu yükseklik yetmezse teleferik ile çıtayı biraz daha yükseltmeniz mümkün. Limanda, içinde dansöz olan tekneler var. Eğer böyle bir özleminiz varsa yarım saatlik tekne turlarına katılabilirsiniz :)

Otoparkın yanında İzmir saat kulesinin bir benzeri var. İsmi chacha (bir tür votka) çeşmesi, eskiden belli saatlerde saat kulesinin etrafında bulunan dört çeşmeden chacha akıyormuş. Biz bu güzel günleri kaçırmışız :)

İşin açıkçası, Batum görülmesi gereken bir yer ama Batum’u görmek Gürcistan’ı görmek değil.

Parklarda dolaştık, sahilde tur attık, keyifli yemekler yedik, en güzel anlardan biri de Ali ile Nino heykelinin birbirine kavuşmasını beklerken geçen zamandı. İki, üç gün Batum’a yeter. Amaç Gürcistan’ı tanımaksa, tatilinizin geri kalanı için daha iç kısımlardaki şehirleri tercih edin :)

Sevgiler…