Camlar

Camlar

Karavan imalatında işler dıştan içe doğru ilerliyor. İlk iş ne kadar kesilip delinecek yer varsa onu halletmek. Pencereler ve tavan havalandırmaları en fazla kesim yapılması gereken yüzeyleri oluşturuyor. Birde karavanda sürgülü kapıya olan takıntım nedeniyle sürgülü kapıyı iptal ederek menteşeli kapı yapacağım yaklaşık 60 cm x 180 cm bir alanı keserek kapı haline getirmeyi düşünüyorum, bakalım o kısmı nasıl atlatacağız.

Yatak odası 28x28cm fanlı Heki (heki: tavan havalandırması demek) ve iki adet 21x39cm (ayak ucu ve baş ucu camları).

Banyo 28x28cm heki, ayrıca yan taraftan bir tane solar havalandırma koyacağım.

Salon :) 28x28cm fanlı heki.

Yemek masası 90x50cm karavan camı.

Mutfak 50x45cm karavan camı.

Bütün pencereleri çizdim. Elimde tam olmasa da bu işi görecek ekipman var. Ama elime dekupajı alıp metal kesmeyeli neredeyse 30 sene oldu. Çevrenin telkinleri ve benim korkularımla bu işi yapacak profesyonel usta arama maceram verilen fiyatlar veya hiç kaale alınmamam nedeniyle 2 gün sonra, ben bu işi yaparım kimseye de minnet etmem şekline dönüştü ( imalat sırasında bu seçeneği sık sık uygulayacağım gibi gözüküyor ). Zaten kendin yapmadıktan sonra ne kıymeti kalır değil mi :)

İçi boş olduğu için davul gibi ses çıkaracak bir panelvan da kesim yapmak komşulardan sopa yememe neden olur mu ?

Korkunun ecele faydası yok. Yan binada tadilat işleri başladı, bende onların gürültüsünden yararlanarak ilk kesime giriştim. Korktuğum kadar yokmuş ama unuttuğum noktalar varmış. Kesim sırasında çıkan sıcak metalin ellere ve kollara yapışması ( bunu nasıl unutmuşum bilmiyorum ).

İlk önce dekupajın tablası kesim sırasında boyayı çizmesin diye maskeleme bandı ile çizgilerin etrafını kapattım.

Çizimin yanından şarjlı matkapla dekupajın gireceği küçük bir delik açtım, dekupaj ile sağlam bir gürültü, sıçrayan metaller ve 5dk sonra ilk pencere tamam ( bunun için mi 2 gün milletin peşinden koştum ben ).

6 camın kesimi toplamda 1 saati bulmadı. Mutfak camının kesimi beklemede kapıyı ne yapacağım daha belli değil.

DSCN1237
İlk delik, artık gerisi gelir :)

 

DSCN1242
Dekupaj boyaya zarar vermesin diye maskeleme bandı ile çerçeve döndüm

 

DSCN1247
Kesim sonrası eğe ile çapak temizliği

 

DSCN1205
Heki montajı. Sağlam bir merdiven almayı unutmayın.

Kesmek birinci aşama, şimdi sırada yapıştırmak var. Evin doğramaları daha ucuz mendil kadar camlara dünya kadar para verince iyi bir yapıştırıcı bulmak lazım. Sonunda Yatlar da kullanılan UV dayanımı yüksek bir yapıştırıcıya karar verdim ( sikaflex 295 UV).

Tavan pencereleri için Beyaz, masa ve mutfak tarafı için siyah renkli yapıştırıcı aldım. Pencereleri yapıştırmadan önce 3-4mm dışından maskeleme bandı ile bir çerçeve döndüm. Silikon başa bela her tarafa sıvanıp ortalığı batırabilir. Mengenelerimi ve destek için kullanacağım bantları hazırladım, temizlik bezleri de tamam.

Çerçevelerin içine, yapışacak yüzeylere silikonları sürüp yapıştırmaya geçtim. Çerçeveleri yerlerine oturttum. En çok büyük cam uğraştırdı. Çerçeve düz ama yan yüzeylerde bombe var, işkence ve küçük mengeneler kullanılması gerekiyor. Özellikle çerçevelerin araç giderken rüzgar alacak ön taraftaki silikonlara çok dikkat edilmesi lazım. Pencereleri kaybetmesek bile oradan girecek bir su damlası bütün iç alanın paslanmasına neden olabilir.

DSCN1204
Toplam 3 heki olacak. Yatak odasına, salona ve banyoya.

 

yan cam
Salon camı.

Yapıştırma işi bitince Temizlik aşamasını unutmayın. Temizlik kısmı bitince maskeleme bantlarını daha silikon ıslakken sökmek güzel bir görüntü yakalamanızı sağlıyor.

Yapıştırınca hemen teste geçmemekte yarar var, denemeler 24 saat sonra :)

Güneş panelleri…..