Dolaplar, çekmeceler

Dolaplar, çekmeceler

Karavanda uzun süreli yaşam planladığımız için depolama alanı çok önemli. Karavanın yapımında dışarıdan hizmet aldığım ender işlerden birisi kapak ve çekmecelerin yapımı oldu ( el aletleri ile bu kadar kesim yapmayı gözüm yemedi). 8 adet farklı boyutlarda çekmece. 10 adet üstte kapaklı dolap. 4 adet büyük dolap. Aracın üstünde neredeyse 150lt hacminde bir dolap. Yatağın altı bu depolama alanlarına dahil değil, umarım sığarız :)

fotoğraf 1 (2)
Yatak odası tepe dolapları (ayakucu)

 

fotoğraf
Yatak odası tepe dolapları (başucu)

 

fotoğraf 2 (2)
Gardrop altta bir kapak, ortada iki çekmece ve üstte üç rafla kapak Mutfakta kapı girişinde buzdolabı, yanında evye ve altında bir kapak. kapağın altında bulaşık makinesi yeri. en altta çekmece Mutfak üçüncü sütun iki çekmece ve bir kapaklı dolap.

 

fotoğraf 4 (2)
Banyo ile oturma grubu arasında 25cm eninde iki kapak ve üç çekmeceden oluşan bir depolama alanı

 

fotoğraf 1 (1)
Mutfak ve büyük dolap (farklı açıdan)

Bu kadar çekmece ve kapak olunca kesme biçme işi 2 gün sürdü. Elde kesmeye kalksam bir hafta uğraşırdım herhalde. Çekmece ve dolap kapaklarını su bazlı sentetik boya ile boyadım. Zımpara boya, zımpara boya, zımpara boya……..

DSCN1577
zımpara

 

DSCN1570
oturma grubu üstü dolapları

 

DSCN1560
Mutfak

 

DSCN1584
ilk kat boya

 

fotoğraf 3 (1)
gecede durmak yok :)

Boyadan önce bütün menteşeleri ve rayları sökmem gerekti umarım yerlerini bulurum :)

Üç kat boya ancak yetti, kuruma sürelerini düşününce 3-4 günlük bir işçilik ediyor. Planınızı ona göre yapın. Bütün yüzeyleri boyamaya başlamadan önce ince kenarları 2-3 sefer fazladan boyamakta yarar var. Veya kenarlık yapabilirsiniz ( ya ütüyle yapışan kenarlık ya da makine ile dışarıda yaptırabilirsiniz). Boya yaparken fırça kullanmayın, kadife diye tabir edilen parmak rulo ile boyama yapın. Son katı sünger rulo ile yapın. Su bazlı boya olduğu için ruloları suyun içinde bıraktığınızda donmuyor. Boya yaparken de kokusu rahatsız etmiyor. Çekmece, dolap kapakları ve aracın içine yaklaşık 10lt boya gitti. X firması su bazlı boya yapmış ama dağıtımını becerememiş sanki kaçak mal. Bulana kadar canım çıktı. Aracın artık içi de karavana benziyor :)

DSCN1595

 

DSCN1596

DSCN1598

DSCN1602

28 adet kilitli kulp taktım, evde bu kadar çekmece yok :)

 

sevgiler…