Dönüş

Dönüş,

Kararımızdan dönmedik, ilk seyahatten döndük :)

Uzun yıllar çadırla tatile çıkmamıza, bu tip faaliyetlere aşina olmamıza rağmen karavan yaşamı farklı. Rahatsız olduğunuz veya beğenmediğiniz bir noktayı 10 dk içinde terk edip yeni bir yere gidebiliyorsunuz.

İlk seyahat için sabah 04:00 da kalktım. Büyük aracın gerginliğini diğer sürücülere yaşatmanın alemi yok.

img_0705
kapağı feribota attık

Döner koltukları yaptırdığım arkadaş koltukları benim verdiğim ölçülere göre değil kendi görüşüne göre yaptığı için. Koltuğa oturunca direksiyon çene hizamda kaldı :) Bursa’da bir mola vererek koltuk yüksekliğini ayarlattım.

Karavanın içini beyaza boyamak iyi bir tercih olmuş. İçerisi çok ferah özellikle kötü havalarda ( Eylül ayında yağmuru ve fırtınayı bulmayı başardık) karavan insanın üstüne gelmiyor.

Yatağın altına bot ve motor koyacağım için yatak yüksek, yatağa çıkmak biraz zor olduğu için seyahate çıkmadan acele olarak 2 basamak ekledim. İyi ki yapmışım :) Yatak boyu, olabilecek en uzun halinde olmasına rağmen standart yastıklar biraz sorun oldu. Yastıkları bir numara ufağı ile değiştirdik (46 x 30cm). Şimdi rahatlıkla yatıyoruz. Yatak odası rahat ve havadar. Üstte bir heki ayak ve baş ucunda birer pencere var. Üçünü açınca içeride fırtına esiyor. Klima koyacak yeriniz veya çalıştıracak enerjiniz yoksa iyi bir seçim. Yatak odasının en büyük sorunu yatağı yapmak. Odanın girişi 55cm çalışma alanı çok dar. Özellikle hanımların düzenli yatak merakı sorun oluyor. Bana sorun olmuyor, şimdilik :)

Koridor 55cm eninde, 150cm uzunluğunda. Banyonun kapısı koridora açıldığı için akordeon kapı yaptım.

Mutfakta ekip çalışması yaparken görev bölümünü iyi yapmak lazım. Tezgah 55cm eninde 145cm uzunluğunda. Benim gibi mutfağa meraklıysanız eşinizin ayağına dolaşmadan iş yapmak için uzun bir tezgah şart :) Ocak olarak ispirto ocağı tercih ettim. Yaşam alanına lpg sokmak istemedim, ama ispirto lpg ocaklarına göre 2-3 katı maliyetli olacak. İlerde belki klasik ocağa geçebilirim. Enerji tasarrufu için küçük bir düdüklü tencere kullanıyoruz, mısır haşlamak 15dk. İspirto ocağı sessiz, kokusuz güzel çalışıyor. Yemek yaptık, çay demledik. Kahvaltıyı dışarıda yaparken demi ve suyu iki ayrı termosa koyarak yanımıza alıyoruz, hem ocak boş yere yanmıyor hemde içeri gir çık uğraşmıyoruz. Yemek pişirmek, pişirdiğiniz yemeği farklı manzaralar eşliğinde, kendi yaptığınız bir karavanda yemek en büyük keyif. Bulaşık makinesi büyük rahatlık ( birde hanımların şu 2 tabak ne olacak elimde yıkarım düşüncesini aşarsak sorun kalmayacak). Evyenin yanında sebil ayrı bir keyif, musluğu açınca içme suyu hazır (Sebil planı biraz sekteye uğradı içme suyu deposu delik olduğu için tatilde kullanamadık.  Marintek delik depoyu değiştirmek yerine yama yapmayı tercih etti. Marintek’den malzeme alırken dikkat edin. Sonra sorunlu malzeme ile başbaşa kalıyorsunuz).

 

Büyük buzdolabı iyi olmuş, hatta bagaja 37 lt hacminde bir tane gerektiğinde dolap, gerektiğinde derin dondurucu olarak kullanmak üzere ikinci bir buzdolabı alıyorum.

Dolap ve çekmecelerin fazlası fazla gelmedi :) Giyimden gıdaya her şeyi kapalı güvenli bir şekilde depolayabiliyoruz [ tek sorun neyi nereye koyduğunuzu hatırlamak :) ]

Koridoru pvc laminat parke ile kapladık yazın iyi ama havalar soğuyunca ayaklar buz kesti, Kışın koridora bir yolluk koymakta yarar var.

Misafir yatağımızı kullandık. İlk misafirimiz 8 yaşındaki yeğenim oldu. Uzun süreli konaklamaya o kadar uygun değil, ama arada misafir ağırlayabileceğiz :)

Sürgülü kapıyı iptal edip menteşeli kapı haline getirmek imalatta canıma okudu ama kullanımı çok rahat. Sinekliği kapatınca havadar ve görüş alanı iyi bir kapı haline geliyor. Tenteyi ilk açarken kapıyı kapalı tutmak, sonra açmak gerekiyor. Kocaman bir kapı hareket etmediği için tentenin altını daha efektif kullanabiliyoruz.

Yaz veya kış kullanımında tente bir karavanın olmazsa olmazı. Karavanın iç hacminden daha fazla bir alan sağlıyor.

Karavan yaşamını uzun süre keyifle yapabileceğimize iyice emin olduk.

img_0714
Üstten görünüş. Tavan ful :)

 

dscn1679
Nerede akşam orada sabah

 

dscn1699
Yağmur testi karavan su almıyor :)

 

dsc_3000
Tripotu unutmuşum :(

 

dscn1708

dscn1697

dscn1696

Bu koca araçla nasıl girerim diye düşündüğüm bir çok yere girdim çıktım.

Dolu depo ve dolu bagajla bazı toprak rampalar sorun yaratabilir. İnmeden önce hesabı iyi yapmak lazım. Birkaç noktada patinaja kaldık, ama yolda kalmadık.

Bir şey alacaksanız ilk bulduğunuz yerden alın. Sonra ekmek, su için geri dönmek zorunda kalmayın.

Gideceğiniz noktayı iyi hesaplamanız lazım. Gece yolculuğu bir kabus :(

Sürati unutun. Gidebildiğiniz değil durabildiğiniz hız uygundur. Tam yüklü araç ile 90km hızı görmeden 70-80km ortalama ile giderseniz 7,5-8 lt ortalama yakıt masrafınız var. Diğer sürücüler genellikle karavan olduğunuzu görünce düşük süratinizi daha ılımlı karşılıyorlar. ( yeni foça eski foça arası bir arkadaş bayağı taciz etti, yolda gördüğümüz tek sabırsız kardeşimiz bu oldu).

Eğer halka açık herkesin kullandığı bir alanda konaklarsanız tente, şezlong, mangal vs. bütün ekipmanları çıkarıp yayılmayın.

Konakladığınız yeri terk etmeden önce karavanın etrafında 2 tur atın açık pencereler, kablo veya su bağlantınızı unutup hareket etmeyin :)

Sonbahar seyahati keyif ve umut verdi. Kış için ısıtıcı ve televizyon montajını yapacağım. Yola devam :)

8 yorum

 1. merhaba,

  ben bir arkadaşınızın komşusuyum. ondan dolayı sitenize girip baktım, hayran kaldım. benimde en büyük hayalim böyle bir karavan ile türkiyeyi dolaşmak. selamlar.

  1. Merhaba,

   Bizim hayalimiz gerçekleşti :) Sizin hayalinizinde gerçekleşmesi dileğiyle.

   Sevgiler
   Tunç

 2. KARAVANINIZ HARİKA OLMUŞ FARINIZDA YOLUNUZDA AĆIK OLSUN GÜLE GÜLE KULLANIN KAYA YILMAZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir