Fethiye (Muğla)

Fethiye (Muğla)

Fethiye denince aklımıza ilk Ölüdeniz geliyor. Ama Fethiye’nin içinde de yapılabilecek bir çok farklı aktivite var. Tekne ile 12 adalar turu, Saklıkent ziyareti (saklı değil, ortada) yine Fethiye dışına çıktık sanki :) .

Fethiye’ye gelirseniz, stadyumun yanında kurulan köylü pazarına mutlaka gidin. Pazar alışverişi yapmasanızda gözleme yersiniz. Gözlemeyi yediniz, şimdi eritme zamanı. Fethiye marinadan Çalış plajının sonuna kadar 5-6 km uzunluğunda bir yeşil alan, yürüyüş ve bisiklet yolları var. Bu sahilde yürüyüş yapanlar, sahili böyle halkın kullanımına açanlara bir kere dua etse, Cennete girmeleri garanti :)

Nazar değmesin :)

 

Merkezde bulunan Amfi Tiyatro. Ama girmeye uğraşmayın restorasyon için kapatılmış. Yaptıklarını görünce işçiliklerine hayran kalmamak mümkün değil :(

 

Tepede eski sokaklar ve Yeni evler.

 

 

Eski ve yeni alt alta, üst üste.

 

 

Likya dönemi ev tipi kaya mezarı.

 

Kaktüsler ağaç olmuş.

 

Her şey devasa.

 

 

Saygı Anıtı. Bu anıt Yurt dışında görevleri başında Şehit düşen Dış İşleri görevlilerinin anısına yapılmış.

 

Semerdam şekilli Likya Lahiti, türünün bilinen en büyük örneği.

 

Fotoğraf çekerken arkadaşlardan rica ettim. Herkes pazarın sonuna gidip önümü boşalttı :)

 

Böyle patlıcan mı  olur kardeşim :)

 

Bu da mor fasulye.

 

Pişirmeye başlayınca renk yeşile dönüyor.

 

Mor kalsaydı harika olacaktı, renk gitti ama tadı güzel :)

 

Sahilde yürüyüş yaparken yorulursanız, çimenlere uzanıp dinlenebilirsiniz.

Özellikle çocuğunuz varsa, atlamamanız gereken bir nokta da Fethi Bey Parkı. Bütün günü keyifle geçireceğiniz, farklı bir çok aktivite imkanı sunuyor ve tamamen ücretsiz. Tek dikkat etmeniz gereken, oyuncakların albenisine kapılıp, yaşınızın veya kilonuzun üstünde aletleri kullanmamanız.

Fethiye’ye ismini veren ilk Türk Hava Şehidi Fethi Bey’den ismini alan Fethi Bey Parkı.

 

Parkın gece halleri.

 

Uzun eşek oynayan ve bunu hatırlayan kaç kişi kaldı acaba :)

Parkı salyangoz basmış.

 

Arılar iş başında.

 

Maymun çıkmaz ağacı (Araucaria araucana). Başka kimseninde çıkabileceğini sanmıyorum :)

 

Niye çıkılmayacağının fotoğrafı.

 

Üst taraf seyir terası, alt tarafta ise mini kütüphane var.

 

sadece işlevsel değil. Görsel olarakta çok hoş detaylar var.

 

Köşelerde ki vazoları ağaçlardan yapmışlar.

 

 

Mayıs ayında bile hava çok çok sıcak. Hamakları ancak gece kullanabildik.

 

 

Gövde den bile çiçek çıkmış.

 

 

Mutluluğun kahvaltıyla ilgisi olduğunun kanıtı :)

 

Pazardan farklı zeytinler aldık :)

Günü Fethi Bey Parkında geçirdikten sonra hala yürüyecek haliniz varsa, Fethiye merkeze veya Çalış tarafına yürüyerek günü kendi keyfinize göre yiyip içerek sonlandırabilirsiniz. Çalış’ın Fethiye’nin en güzel gün batımı fotoğraflarını çekmeniz için en uygun yer olduğu söyleniyor.

 

Çalışta günbatımı

 

Çalış’a bu derenin üstünden geçerek giriyoruz. Köprünün yanından Fethiye’ye deniz dolmuşları kalkıyor.

 

Eğer Fethiye tarafına yürürseniz (yürümek zorunda değilsiniz aracınız ile veya toplu taşıma ile de gidebilirsiniz ama yürümek iyidir. En azından, bir yere oturduğunuz da vicdanınız rahat bir şeklinde her şeyi yiyebilirsiniz :) ): Teknelerin arasında denize yakın yürürken, Deniz kaplumbağaları ile karşılaşmanızda mümkün (Eskiden bütün deniz kaplumbağalarına Caretta diyorduk ama İztuzu sahilinde Dekmar ziyaretinden sonra, konuya biraz daha temkinli yaklaşıyoruz :) ). Fethi Bey parkında çocuklarınızla güzel bir gün geçirdiniz, akşamda yediniz içtiniz keyfiniz yerinde. Şimdi kalacak yer arıyorsunuz ama benden yardım beklemeyin, biz karavanda kalıyoruz başınızın çaresine bakın.

Yürüyüş yaparken deniz kaplumbağaları size eşlik ediyor.

 

Fethiye de; tekne ile farklı bir çok tur alabilirsiniz. Dolmuşla Ölüdeniz, Kayaköy veya Çalış’a (Çalış’a küçük teknelerle de gitmek mümkün) gidebilirsiniz. Stadyum’un yanında Salı günü büyük pazar, Cuma günü de köylü pazarı kuruluyor, mutlaka birine gidin. Balık halinde ortada bulunan tezgahlardan beğendiğiniz deniz mahsüllerini alıp, lokantalarda pişirtip, yemeniz mümkün (fiyatlar pazarlığa tabi). Sumağımız bittiği için merkezdeki baharatçılardan birinden sumak almak istedik, önce kilosuna 250 TL sonra, Türk olduğumuz için 150 TL dedi. Başka bir baharatçıdan 50 TL den aldık.

 

Burası uygun fiyatla sumak aldığımız yer. Ama bir şey alacaksanız sormadan almayın.

 

Balık pazarı

Esnaf pek güven vermedi, fiyat listesi olmayan yerler için uyanık olun. Konumu ve farklı aktivite imkanları ile Fethiye güzel ve dolu dolu zaman geçirmek için keyifli bir yer.

Sevgiler…