Foça, Eski olan (İzmir)

Foça

Foça, hep aklımda rüzgarlı bir yer olarak kalmıştı. Ama daha önce gördüklerimiz esintiymiş :) Yazın sahilde görüp, keşke biz de burada kalabilsek dediğimiz nokta da değil durmak, rüzgara karşı nefes almak bile zor. Yine de kararlıyız. Foça’yı rüzgarlı da olsa gezeceğiz. Sokak arasında rüzgar almayan, biraz uzaktan da olsa denizi gören bir yere yerleştik. Rüzgar almıyor ama, güneş alıyor. Kışın enerji sorunu yaşamamak için konum çok önemli. Ufacık bir gölge, bütün enerji hesaplarınızı bozabilir.

Foça’da ilgimizi çeken şeylerden biri; Engelli insanlar için ürettikleri çözümler. Parke taşlı yollarda, tekerlekli sandalyeler rahat hareket etsin diye koridorlar oluşturmuşlar, ayrıca yağmur sularının aktığı arkların üzerine de aralıklarla demir plakalar koyarak geçiş noktaları yapmışlar.

Çıktık yürüyoruz, rüzgar fırtına. Yazın önünde kuyruk olan dondurmacı da şimdi kimseler yok. Hemen iki top dondurma aldık, arkamızı rüzgara döndük oh keyfe bak :) Dondurma, rüzgar derken biraz üşüdük nedense, doğru karavana.

Güneşe bakmayın hava buz gibi. Tek müşteri de biziz

 

Haftasonu.  Herkes kuyrukta

 

Yeni bir şehirde 2 günden fazla kalınca,  artık orası yeni olmuyor. Özellikle, kışın etrafta fazla insan olmadığı için siz insanları, insanlar da sizi tanımaya başlıyor. Üçüncü gün sıcak ekmek nereden alınır, kimin çayı daha iyi, pazar nereye kuruluyor öğreniyorsunuz.

Dolaşırken, sokakları süpüren bir çöp arabasının sesinden korkan 2 köpek, kaçarken oynadıkları kemiklerini düşürdüler. Arabayı kullanan arkadaş, köpeklerin gelip kemiklerini almasını bekledi, sonra temizliğe devam etti. Hayvanlara bu kadar sıcak yaklaşan bir yer görmemiştik. Bu sıcaklık yukarıdan bile fark ediliyor ki,  3 Tepeli Pelikan balıkçıların kayıklarının yanına yerleşmiş. Ağdan çıkan satılmayacak balıklar pelikanlara :)

Tepeli Pelikan

 

Türkiye’de üç tür pelikan görme şansınız var. Ak pelikan, Tepeli pelikan ve Küçük pelikan (küçük pelikan seyrek görülen raslantısal bir tür)

 

Kanat açıklığı 3 metreye yakın bir kuş

 

 

 

Yediği balıkları sindiriyor

 

Bu ne yemiş bilmiyorum

 

 

Kedi değil kaptan sanki

 

Foça’da yapılacaklar;

Sahilde uzun yürüyüşler. Tekne ile kısa veya uzun tur. İngiliz Burnu’nda deniz sefası (yazın). Nazmi Usta’dan dondurma, her gün birer top alarak bütün çeşitleri denedik :) Taze balık yiyebileceğiniz çok fazla seçenek var. Hatta , balığı kendiniz alıp pişirtebileceğiniz yerler de var. Sıcak boyoz ve gevrek, her saat bulunuyor. Tepede 3 Yel değirmeninin restorasyonu yapılıyor. Çıkıp bakabilirsiniz (biz çıkmadık). Kale etrafında atacağınız tur, yeni lezzetler denemeniz için, midenizde ve vicdanınızda yer açacaktır.

Karataş’a ayak basarsanız,  Foça’dan ayrılamıyormuşsunuz ama bizde tutmadı :)

 

Belki de çıplak ayak  basmak gerekiyordur. Yazın gelenler denesin

 

Yel değirmenleri

 

 

Sol taraf Herodot devri kent duvarı. Sağdaki de bu devrin duvarı

 

 

Panjur rengi biraz iddialı ama yine de güzel bir restorasyon olmuş.

 

Kaçacak mı üstüme mi atlayacak belli değil ne pis bakmış

 

 

Birçok bina yeniden hayat bulmuş

 

 

Sfenks

 

Restorasyon için sıralarını bekleyen evler

 

 

 

 

Ücretsiz şarj istasyonu, güneşli havalar için

 

Güzel bir uygulama, siz de okumadığınız kitapları getirin

 

Balıkçı heykeli

 

 

Gördüğüm en temiz kokan balık pazarıydı

 

 

Kalenin etrafında bir tur

 

 

 

 

 

Kale Burnu

 

İngiliz Burnu’nun ucunda ki Dalyan

 

Günbatımı

 

Foça’ya İzmir tarafından gelirken 7-8 km önce sağ tarafta,  Anadolu’da bulunan tek Pers Mezarı’nın kalıntılarını da ziyaret edebilirsiniz. Çok büyük bir beklenti içine girmeyin ama, tek olması açısından görmeniz de yarar var.

Pers Kral Mezarı

 

Ön tarafta bulunan Çerçeve iki dünya arasında bulunan kapıyı temsil ediyor (açmaya çalışmayın)

 

Mezarın etrafında sabırlıklar var

 

Sabırlık (Agav) yaklaşık 25 yıllık bir bitki. Olgunlaşınca ortasından 7-8 metre uzunluğunda bir ağaçcık çıkarıyor. Bu ağaçcıkta bulunan tohumları atıyor ve ana gövde görevini tamamlayıp ölüyor.

 

Sevgiler…..