Göcek (Muğla)

Göcek (Muğla)

Göcek denince; aklımıza koylar, yatlar, marina ve yüksek fiyatlar geliyor. Yatımız yok, marina ve koylar hayali bitti. Emekliyiz, yüksek fiyatlar kısmı da sakat :) Yine de şansımızı denedik ve bir girip bakalım dedik. İyi ki de girmişiz. Bu sefer, denizden biraz uzakta olmakla beraber, sakin bir yer bulduk, geceye hakim olan tek gürültü, kurbağaların serenadı (bu da benim için sorun değil, iyi duyan kulağımın üstüne yatınca, bebekler gibi uyuyorum, Pınar ne yapar bilemem :) ). Göcek yaşamı, bir marinadan diğer marinaya yürüyerek geçiyor. Göcek sahili, dar alanda kısa paslaşmalar şeklinde. Sahile yaklaştıkça (sahilden uzaklaşmakta pek mümkün değil ama) fiyatlar artıyor.

Bu fiyatlara ikide bir atıfta bulunma nedenim, cimrilikle alakalı değil. Biz karavanda sürekli yaşıyoruz. 11 ay çalışıp, 1 ay harcamıyoruz. Karavan bizim evimiz. Siz nasıl her akşam evinizde yiyor içiyor, haftada veya ayda 1-2 (bütçenize göre) dışarıya eğlenmeye çıkıyorsanız, aynı yöntemi bizde burada uyguluyoruz. Yani, karavanda yaşıyoruz diye 12 ay tatil olmuyor, bu bir yaşam biçimi.

Göcek konusuna tekrar dönersek :) keyif aldığımız sakin bir yer oldu.

Göcek denince akla ilk gelen yatlar ve marina.

 

 

Deniz, evlerin arasında.

 

Gece;  biraz şehrin ışığı, biraz da Ayışığı.

 

En eski Göcek sakinlerinden biri.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı burada kutladık. Çocuklar için bir çok etkinlik düzenlenmişti. Gece fener alayı vardı. 23 Nisan sabahı’da uzun bir aradan sonra okul bandosu ile güzel bir geçit töreni izleyerek hoş bir gün geçirdik. Büyük şehirlerde unuttuğumuz, veya unutturulan bayram heyecanını, Ege ve Akdeniz’in bir çok şehrinde keyifle yaşadık. Göcek, bu konuda çocukları ön plana çıkaran etkinlikleri ile fark attı.

22 Nisan gecesi, sahneyi sanatçılar ile bayramın gerçek sahipleri birlikte paylaştı.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için hazırlanan etkinlik alanlarından biri.

 

Çocuklar ve çocukluğunu tekrar yaşamak isteyenler.

 

 

Sadece eğlence yok. Gelecekte  gölgesinde dinlenecekleri ağaçlarıda ektiler.

 

Okul Bandosunun dışında bu küçük Bando da Göcek sahilinde keyifli zaman geçirmemizi sağladı.

Göcek’te kullanabileceğiniz bir deniz aracınız varsa, imkanlar sonsuz. Denize girmek için bir çok farklı koya gidebilirsiniz. Göcek içinde ise, denize girilecek yerleri pek sevmedik. Denize girmek değilde seyretmek sizin için yeterliyse, bir şeyler yiyip içerek hoş vakit geçireceğiniz güzel mekanlar var. Meraklısına; Göcek pazarı pazar günü :) Yazın nasıl olur bilemem ama, sezon harici bir uğrayıp, sahilde güzel bir yürüyüş yapmak, ardından da beğendiğiniz bir yerde oturup, bir şeyler içip, yemek yemek, güzel anılar ile ayrılmanıza yetecektir.

Sevgiler…