yolgezen.net İtalya İTALYA NOTLARI

İTALYA NOTLARI

İTALYA NOTLARI post thumbnail image

İTALYA NOTLARI

 • İtalya’ya araç ile ulaşmak için iki temel yol var. Tamamen karayolu veya Yunanistan‘ın Igoumenitsa limanından kalkan feribot ile İtalya’ya ulaşmak. Karayolu daha uzun ve yorucu olacağı için, biz feribot ile ulaşımı tercih ettik. İpsala-İgoumenitsa arası 660 km. Feribot biletini önceden almadık, ama yer bulmakta sorun da yaşamadık.
 • Yunanistan’dan çıkarken, kaçak yolcu götürmemeniz için araç iyice aranıyor. İtalya’ya girişte, ufak bir kontrolden geçiyorsunuz o kadar.
 • Venedik’den giriş, Ancona’dan çıkış, toplam 17 şehri ziyaret ettik. 1060 km yol gittik. Bu yolun yaklaşık 180-200 km’si otoyolda geçti.
 • Sadece Venedik’te karavan kamping de kaldık. Bunun dışında RV park olarak tanımlanan su, atık su boşaltma ve bazen de elektrik hizmeti veren karavan parkları, arada da normal açık otoparkları konaklama için kullandık.
 • Adım ölçer’e göre, 25 gün de 345 bin adım atmışız. Bu da 226 km’ye denk geliyor :)
 • Çok dar ara yollara da girmemize rağmen, hiç bir sorun ile karşılaşmadık. Otoyollara girişte ve çıkışta Telepass yazan gişelere girmeyin, bu otomatik gişe demek. Gişelerin hepsinde bariyer var, ödeme yapmadan geçme şansınız yok. Bigletto yazan ve üzerinde para işareti olan gişeleri kullanın. Biletinizi alın yola devam. Çıkışta genellikle görevli var, yoksa da bileti makinaya soktuğunuzda ödeyeceğiniz miktar çıkıyor, onu makinaya atınca bariyer açılıyor. Otomatik makineler bazı paraları kabul etmeyebiliyor, farklı para deneyin.
 • Yakıt, otoyollarda çok pahalı, ayrıca yakıtı kendiniz doldurursanız daha ucuz, pompacı doldurursa %15-18 ekstra para veriyorsunuz.
 • Göbeklerin hiçbirinde ışık yok. Kavşağın içinde araç varsa bekliyorsunuz, daha sonra sıra sizin.
 • Yemek işi tam bir muamma. Take a way (beni uğraştırma al da git) yiyecek harcamalarınızı düşürmenizi sağlayacak bir yol. Bir kahveyi elde içmekle, oturmak arasında 1-3 eur fiyat oynuyor. Gözünüzü kararttınız oturdunuz, menüde coperto yazıyorsa bu etinden et koparacağım anlamına geliyor. Kişi başı hesaba 3-5 eur eklenecek, sonra bozulmayın.
 • Müzeler, kiliseler, saraylar derken, giriş ücretleri çok fazla tutuyor. Dersinizi iyi çalışın önem sırasını belirleyin. Venedik, Floransa gibi bazı büyük şehirlerde birçok müzeyi kapsayan kombine biletler var. Eğer hedeflediğiniz müzeleri kapsıyorsa, kombine bilet almanız işinize yarayacaktır.
 • Bir şehirde uzun kalacaksanız 2-3 gün geçerli, kombine ulaşım bileti alın. Ara duraklarda binmek zorunda kalırsanız ve biletiniz yoksa Tabacchi yazan dükkanlara girin (tekel bayi) buralarda genellikle bilet bulunuyor.
 • Otoparklarda veya yol kenarındaki park alanlarında yerde ne renk çizgi olduğuna dikkat edin. Beyaz dışında renk hayatınıza renk katılacağı ve cezayı yeme ihtimaliniz olduğu anlamına geliyor. Yerler renkliyse yakınlarda makine arayın ve paranızı yatırın.
 • Seyahat bitti dönüşe geçtiniz, feribot biletiniz de var. Biletle kapıya dayanmayın, önce gidip firmadan biletinizi check-in yaptırmanız gerekiyor. Bileti onaylatınca size ineceğiniz limanın yazılı olduğu bir karton veriyorlar, bunu ön cama koyuyorsunuz. Çünkü feribotlar bir kaç farklı limana uğruyor. Yanlış yere yerleşirseniz, bayağı hayır duası alırsınız, ya da yeni bir şehir görürsünüz :)
 • Ayrıca feribotlarda herkes yanında yiyecek içecek getiriyor, boş yere para vermeyin ekmek arası bir şeyler ayarlayın.
 • Korkmayın yola çıktınız mı devamı geliyor :)

sevgiler…..

Konaklama noktaları;

 • Venedik; Venezia kamping
 • Ferrara; halka açık otopark 44,834680 – 011,609593 ücretsiz, yakınında ücretli RV park da var
 • Bologna; halka açık otopark 44,4639419 – 011,4217368 ücretsiz
 • Modena; halka açık otopark 44,645452 – 010,948387 ücretsiz
 • Floransa; RV park. Su, atık su boşaltma yeri var. 43,75176 – 011,24379 15 eur günlük
 • San Miniato; otopark 43,67904 – 10,83822 ücretsiz
 • Lucca; Otopark 43,839350 – 10,488063 ücretsiz, yakınında ücretli RV park da var
 • Pisa; RV park. Su, atık su boşaltma yeri ve elektrik var. 43,72143 – 10,42091 sezon harici elektrik alınmazsa 12 eur sezonda 20 eur a kadar çıkıyormuş.
 • San Gimignano; RV park. Şehre en uzak olan buydu. Ama şehre yakın yerlere de karavan park ettirmiyorlar. Atık boşaltma kısmı dışarıda, istenirse suyu alıp, atığı boşaltıp, ücret vermeden devam edilebilir. 43,451986 – 11,055598 15 eur 24 saat
 • Monteriggioni; Karavan park (sadece park) 43,389067 – 11,226208 3 eur 24 saat
 • Siena; yürüyen merdivenlere 15dk yürüme mesafesinde. Su ve atık su boşaltma yeri var. Tam göbekte gürültülü bir yer, ama konum iyi. 43,31423 – 11,31753 20 eur 24 saat
 • Orvieto; normal otoparkta 6-7 saat park ettik. Karavan park gecelemeye 18 eur isteyince, Todi’ye devam ettik
 • Todi; RV park. Su, atık su boşaltma yeri var. Fünikülerin karşısında 42,78119 – 12,40192 15,4 eur 24 saat
 • Perugia; RV park. Su, atık su boşaltma yeri var, elektrik, tuvalet, duş var. Otomatik makine para iadesi yapmadı. Görevliyi bulup, paramızı kurtarmamız gerekti. Eğer gece çıkış yaparsanız, ücreti tam yatırın. Para üstü alamayabilirsiniz. 43,09923 – 12,38279 18 eur 24 saat
 • Assisi; sadece otopark. Sınırlı alan var, her zaman yer olamayabilir 43,066292 – 12,618473 13 eur 24 saat
 • Gubbio; RV park. Su, atık su boşaltma yeri var, elektrik ayrıca ücretli (almadım fiyatı bilmiyorum) 43,35087 – 12,56544 5 eur 24 saat

Sezon harici gittiğimiz için, normal otoparklarda sorunsuz kalabildik. Sezonda gideceklerin alternatif konaklama noktalarını da listelerine dahil etmeleri yararlarına olabilir.

 

10 thoughts on “İTALYA NOTLARI”

 1. Tunç Bey merhaba, sizi Gezenbilir’deki karavan yapımı hikayeniz ile tanıdım ve daha sonra buraya gelip blogunuzu okudum. Hikayelerinizi çok güzel. Umarım uzun yıllar ağız tadıyla bu keyifli gezilere devam edersiniz bizler de takip ederiz. Biz de eşimle birlikte benzeri gezileri motosiklet ile yaptık, Avrupa’daki tüm ülkeleri gezdik diyebilirim, Portekiz hariç, ancak bu geziler hep otel konaklamalı ve dışarıda yiyip içmeli olduğundan oldukça maliyetli oluyor, eşim çadırda konaklamayı pek sevmiyor. Son iki yaz eşim gelemediğinden iki motor erkek erkeğe kamping konaklama ağırlıklı gezdik. Bu vesile ile Avrupa’daki kamping ve karavan kültürünü yakından görme imkanım oldu ve çok beğendim açıkçası. 12-13 değişik ülkedeki kampinglerde kaldık özellikle Hırvatistan kıyıları beni çok etkiledi, kampingler çok ucuz olmasa da temizlik ve imkanlar çok ilerde. Artık 50+ ve emekli durumuna geçtik, kızımız da büyüdü bizden bağımsız takılyor artık. Hala devam ettiğimiz profesyonel hayatı biraz hafifletmenin arifesinde karavan konusunda araştırmalarıma devam ediyorum. Hedefim 2019 yılı içinde bir araç sahibi olup kısmetse 2020 yılında karavanlı hayata başlamak. Konu biraz daha olgunlaştığında Istanbul’da ve müsait olduğunuz bir zamanda izin verirseniz sizinle tanışıp fazla meşgul etmeden tecrübelerinizi dinlemek arzusundayım. Sağlıcakla kalın. Ömer Faruk Eryürek

  1. Faruk Bey Merhaba,

   Bu aralar iletişim ile ilgili sorunlar yaşıyorum. Önce bilgisayar çöktü sonrada bulunduğum yerlerde bağlantı sorunları yaşadım. Karavan hayatına geçme düşüncenizden dolayı sizleri kutluyoruz herşey planladığınız şekilde gönlünüzce olaur umarım. Şimdi güney sahillerini arşınlamak ile meşgulüz, İstanbul’a ne zaman döneceğimiz belli değil ama gelince sizi haberdar edeceğim. bizde sizlerle tanışmaktan mutlu oluruz.

   Sevgiler
   Tunç

 2. Bol görselli, oldukça faydalı ve detaylı bilgiler içeren İtalya gezi yazınızı bir solukta okudum.
  Şüphesiz bu yaz karavanla planladığım Adriyatik ve Balkanlar turunda benim için çok faydalı bir kaynak olacak. Paylaşımınız için çok teşekkürler.
  Bu arada müzikler çok güzelmiş..:))

  1. Umarım planladığınız seyahati gerçekleştirirsiniz. Adriyatik ve Balkanlar Turu bilgilerini de sizden alırız.

   Teşekkürler. Selamlar

 3. Çok teşekkürler. Gercekten çok bilgilendirici bir gezi olmuş. Feribot ücretleri ne kadar?

  1. Rica ederim,

   Igoumenitsa – Venedik (camping on board) bu yöntemde aracınızda kalmanıza izin veriliyor. Ama kış olduğu için karavanda yerine kamara verdiler.
   Ancona – Igoumenitsa bu hatta kolduk aldık kamarada kalmadık.
   Gidiş-Dönüş toplam maliyet 520 Eur tuttu sezonda fiyatlar çok yükseliyor.
   Igoumenitsa – Venedik hattında Astoria diye bir gemi var. sanaırım filonun en eski gemisi bu gemiye yolcu çekmek için hep indirim uyguluyorlar.
   Anek Line Igoumenitsa ve Ancona limanında bilet bankolarında Türkçe bilenler var. Önceden email atıp fiyat alabilirsiniz.

   Selamlar

 4. Son cümleniz çok güzel,gerçekten önemli olan istemek ve yola çıkmak gerisi kolay.
  İyi yürümüşünüz tebrikler.

cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

benzer yazılar...