Kapı

KAPI;

Panelvan araçların karavana dönüşümünde gördüğüm ve beni en rahatsız eden detaylardan birisi kapının olduğu gibi bırakılması. Sürgülü kapının amacı, büyük hacimli eşyaların kolaylıkla yüklenebilmesi. Bu kapı, karavan yaşamında hep başa bela olacağı için, iptal ederek kapıyı menteşeli (çarpma kapı) normal boyutlarda bir kapı haline getirmeye karar verdim.

Birinci aşama, kapının şeklini ve yerini belirlemek. Sürgülü kapıyı yerinden sökerek yere yatırdım dekupaj ve avuç içi taşlama ile kestim. Gururluyum :)

DSCN1362
İçeriden kirişlerin avuç içi taşlama ile kesimi. Şortlu olduğuma bakmayın ayakkabılarda burun koruma, bacakların önünde de destek plakası var.

 

DSCN1367
Dekupaj ile devam.

 

DSCN1378
Kirişleri söküp yere yatırdık meftayı.

 

DSCN1382
Dekupaj ile dış yüzden kesmeye devam.

 

DSCN1395
Kesim tamam kenarlara çapak için eğe zamanı.

 

DSCN1398

Sürgülü kapıyı aracın gövdesine vidalarla sabitledim. Bütün açıkları UV dayanımlı bir silikon ile kapattım. Kestiğim yere bir kasa yaparak temel oluşturdum ( her şey güzel gidiyor mutlu anlar:) Gövdenin eğimi hayatıma renk katıyor :)

fotoğraf 4 (1)
ilk kenar. Mutlu anlar :)

 

fotoğraf 5 (1)
eğimlere girintiler tamam.

 

fotoğraf 1
Böyle göründüğüne bakmayın. Her tarafı ayrı oynuyor.

Kapının menteşe tutturulabilecek düz kısmı 70-80 cm’lik bir alan. Geri kalan alan, değişik eğimler ve girintiler ile dolu. İlk heves aracın üstündeki bütün girintileri kopyalayarak ahşap ve kontraplaktan bir kapı yaptım ( şenlik başlıyor :) ). Açı tutmadı. Kapı açılıp kapanırken ilginç hareketler yapıyor. Ayrıca sürgülü kapıyı sabitlerken bazı vidaları fazla sıkmışım, orta kısım bombe yapmış. Sürgülü kapıyı ve kasayı söktüm, yeniden uygun açıda sıktım ve yapıştırdım. Yeniden bir kasa yaptım. Kasa araçtan biraz taşıyor. Bunun nedeni aracın üstündeki eğimleri orta noktada buluşturmak. Düz bir kapı yapmak için kasayı tepe noktada biraz çıkartmayı düşündüm ama bu biraz, alt nokta ile üst nokta arasında 12cm fark yaratınca vazgeçtim.

Kapı imalatına tekrar başladım ( yatağın altı için ayırdığım güzelim Ayu keresteler gitti). Bu sefer aracın dışındaki girintileri kopyalamadım. Kapı, temel olarak ağaç ve kontraplaktan yapılacak, daha sonra üzeri epoksi kaplanacak (epoksiyi ben yapmayacağım). Kapıyı yaptım, kilidi takarken yine bir sürpriz. Kilit maksimum 28mm kalınlıkta bir kapıya uygun. Benim kapı 65mm. Karavan malzemesi diye satılan bazı ürünlerin hangi karavana göre imal edildiği merak konusu. Kilidin geldiği noktada bir girinti yaparak o noktayı 28mm ye düşürdüm kilidi taktım.

DSCN1586
Yeni kasa çalışması köşeler için çıta alıştırdım.

 

DSCN1588
iki kapı taslağı yan yana.

 

DSCN1572
İkinci kapı.

 

fotoğraf 5
Karavana uyumlu olmayan, karavan kapı kilidinin kapıya uydurulması.

 

fotoğraf 4
Kilit önden görünüş.

 

fotoğraf 3
Arka kısım, daha destek atılacak ama yükseklik tamam.

 

DSCN1594
kasa çalışması

 

fotoğraf 5
Artık çalışan bir kapım var.

Tersanelerde epoksi yapacak bir usta buldum ve kapıyı teslim ettim. 3-4 kat epoksi yapılması, kuruma süreleri de hesaplanınca 3 gün sürdü.

DSCN1619
Açık

 

DSCN1620
Kapalı :)

Menteşeli kapı hayalimi gerçekleştirdim, mutluyum. Sizde yapacaksanız; menteşesi, kilidi, işçiliği derken 10 gün aklınızı ve elinizi oyalıyor. Bir usta bulun ya da şenliğe hazır olun.

Sevgiler…