Konya

 

Geldik Konya’ya. İlk durak Karatay belediyesi karavan parkı. Şehir parkının girişinde 20 araçlık bir alanı karavanlara ayırmışlar. Elektrik, su, tuvalet, güvenlik hepsi var. Tek sorun Konya’nın kışı. Sular donduğu için ancak bir çeşme çalışıyor. Soğuk havaya rağmen yerli yabancı her gün 2-3 karavan giriş çıkış yapıyor. Bu tesis, Konya için çok yararlı olmuş. Emeği geçenlere teşekkürler.

Karavan parkının da içinde olduğu Karatay Şehir Parkı.

 

 

 

 

Gece kar yağışı başladı.

 

 

 

Taze kar

 

Pafi’nin karla imtihanı.

 

Kamp güvenli olunca Pafi’de serbest dolaşabildi.

 

Konya, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir. Buraya gelirken sanırım beklentimi biraz yüksek tutmuşum. Kentsel dönüşüm adı altında, bir çok yer duman edilmiş. Güzelim tarihi eserler modern yapılar tarafından kuşatılmış. Ya da tarihi binaları yıkıp yerine beton kopyalarını dikip üstünü taş kaplamışlar.

Bu kadar yıkıma rağmen, hala gezilecek yerler var tabi ki. Mevlana’yı ziyaret ettik. Biraz müze gezdik.

Mevlana!nın Türbesi

 

 

 

 

 

 

 

Konya’da olduğumuzun yazılı belgesi :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yağlı somun, etli ekmek, bıçak arası ve fırın kebabı yedik. Etli ekmek; kıymalı pide, bıçak arası; kuşbaşılı pide demek (tabaklar önünüze gelince bu ne diye arıza çıkarmayın). Bamya çorbası da meşhurmuş ama bamya ve çorba ilişkisine hazır değildim.

 

Sol baştaki yarım daire şeklinde olan Yağ somunu; içinde küflü peynir ve kaşar var. Ortada ki etli ekmek. Sağda ki gurup ise bıçak arası.

 

Küflü peynir bu. Peyniri önce görsem yağlı somunu yermiydim bilemiyorum :)

 

 

 

 

 

 

İstiklal Harbi Şehitler Abidesi.

 

 

 

 

 

Kentsel dönüşüm ile modern çağa kazandırılan tarihi binalar :(

 

Kentsel dönüşüm bölgelerinden biri

 

 

Etrafı konutlarla dolacak tarihi bir yapı daha.

 

Konya Arkeoloji Müzesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Panorama Müzesi

 

 

 

 

 

Şehir turu yapan çift katlı otobüsler vardı ama yeterli sayı olmadığı için sefer yapılamadı. Teorikte, saat 11:00 ve 14:00’de 2 tur var ve 2 saat 45 dk sürüyor. Panorama müzesi otoparkından kalkıyor. Giderseniz nasıl olduğunu yazarsınız.

Bu kadar kar kış yeter doğru güneye :)

Sevgiler…

ylgzn

2016 yılında kendi karavanımızı yaptık. 2017 yılından itibaren de tam zamanlı olarak karavanda yaşıyoruz. Karavanın yapım aşamalarını ve gezdiğimiz yerleri konuya ilgi duyan insanlarla paylaşmak için yolgezen.net blog sayfasını oluşturduk. Herkesin hayallerine ulaşması dileğiyle. ylgzn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.