yolgezen.net Yurt içi Geziler Köprülü Kanyon (ANTALYA)

Köprülü Kanyon (ANTALYA)

Köprülü Kanyon (ANTALYA) post thumbnail image

Baştan söyleyeyim rafting yapmadık. Su buz gibi, güneş gidince karanın durumu da pek parlak değil. Ama gezip dolaşmak için bahar ayları en güzel zaman. Antalya-Alanya istikametinde Serik’ten sonra Köprüçayın üzerinden geçiyorsunuz. Köprüçay’ı geçtikten yaklaşık 3 km sonra, sola dönerek Taşağıl tabelasını takip edin. Birkaç yer de yol çalışması olmasına rağmen genel olarak keyifli bir yol. Bazen ırmağın kıyısında, bazende ormanların arasında, manzaralı (kimi yerler biraz virajlı) 40 km civarı bir yolculuk. Beşoluk köyüne gelmeden 7-8 km önce, Gökçesu tabelasını takip ederseniz, Tarihi köprülere daha uygun bir noktadan ulaşabilirsiniz. Bizim gibi Beşoluk’tan sonra Tarihi köprülerin yoluna girerseniz, kendinizi geri dönülemez bir noktada bulabilirsiniz. Tarihi Büyük Köprü hala ulaşım için kullanılmakla beraber, geniş araçla test edilmesi çok ta gerekli değil.

Denize yakın noktada tarihi Aspendos Köprüsü ( Belkız Köprüsü) bulunmakta. Köprülü Kanyon turuna buradan başlayabilirsiniz.

Tarihi Aspendos (Belkız) Köprüsü.

 

Köprülü Kanyon Büyük Köprü. 270 cm’lik genişlik gözüme hiç bu kadar dar gözükmemişti :)

Büyük Köprü, Kalfanın Köprüsü. ( kalfa kim)

Kardeşim Köprü yoluna girmeden önce bir tabela koysana, genişlik 270cm diye :)

sağ da 10cm, sol da 10cm

Küçük Köprü civarı

Büyük Köprüden

Büyük Köprü

Büyük Köprüden kaynağa doğru bir bakış.

Büyük Köprünün altı

Rafting yapmayacaksanız. Çay içip gözleme yiyebilir veya asma yaprağında alabalıkla gününüzü şenlendirebilirsiniz. Yazın Güneyin sıcağından kaçmak için güzel bir yer olmasına rağmen, Mart ayında güneş batınca karavanın dışı o kadar cazip değil :)

Gözleme yemeyen, alabalıktan hoşlanmayanların ibret alınacak hali.

 

 

Rafting Turlarının başlangıç noktasında, Kanyon a ismini veren iki adet köprü bulunmakta. Küçük köprü Usta, büyük köprü Kalfa tarafından yapılmış ( ustanın ve kalfanın ismini bulamadım bilen varsa söylesin :) )

Küçük Köprü ( Ustanın yaptığı, usta kim ? ) Üstüde ki benim ( Usta yok )

Küçük Köprü (Usta kim hala belli değil)

 

Karavanınız yoksa, çadırda da kalmam diyorsanız, Otel ve Pansiyon tercihleri mevcut ( hiç birini test etmedik karavanımız var ya :) )

Kahvaltı saati

Bazlama imalatı, un, maya işçilik bizden. Ateş gözlemeci teyzeden.

Bazlamalar servise hazır

Kaynaktan dalgıç pompa ile su takviyesi.

 

Köprü ve su görmekten bıkarsanız, Türkiye’nin tek doğal Servi Ormanı’nı görmek için Selge Antik Kenti ne doğru 11 km’lik bir seyahati göze almanız gerekli. Dar ve virajlı bir yol olmasına rağmen manzarası bunu unutturacaktır.

Selge yolu manzarası, uzakta Serviler görünüyor

Servilerin arasında yolculuğa devam

Altınyaka (Selge’ye uzaktan bakış)

Altınyaka’ya yakın bakış :)

Geçmiş ve günümüz iç içe

 

Küçük tarihi köprünün yanında geniş bir park alanı var. Ama bu genişlik büyük araç kullanan tur firmalarından birine yetmemiş olacak ki, arkadaş yolun kenarındaki çam ağacını budayarak, kendine park yeri açmış. Buradan o kardeşimizi de saygı ile anıyoruz.

Sevgiler

4 thoughts on “Köprülü Kanyon (ANTALYA)”

 1. Harika bir rota ,fotoğraflar ve anlatım da çok iyi.Gözlemelerin kokusu buraya kadar geldi ,keyifli rotalar ,sevgiler

  1. Teşekkürler,
   Koklamak yetmez yemekte lazım. En kısa sürede sizede gözlemeli rotalar :)

   Sevgiler

 2. Tabiat ve tarih çok güzel bir birliktelik oluşturmuşlar. Fotoğraflar ile güzel yansıtmışsın. Bir de yol oldukça dar görünüyor. Özellikle yaz aylarında daha kalabalık zamanlarda buralarda yol almak sanırım oldukça zor olur. Selamlar.

  1. Teşekkürler,
   Beşkonak’a kadar yol genel olarak iyi. Ama Selge yolu evlere şenlik :)
   Yazın birkaç bin kişinin rafting yapmaya geldiğini söylediler. Trafik ne hale gelir bilmiyorum. Herşeye rağmen bir fırsat yaratıp gitmek şart
   Sevgiler

cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

benzer yazılar...