Köprülü Kanyon (ANTALYA)

Baştan söyleyeyim rafting yapmadık. Su buz gibi, güneş gidince karanın durumu da pek parlak değil. Ama gezip dolaşmak için bahar ayları en güzel zaman. Antalya-Alanya istikametinde Serik’ten sonra Köprüçayın üzerinden geçiyorsunuz. Köprüçay’ı geçtikten yaklaşık 3 km sonra, sola dönerek Taşağıl tabelasını takip edin. Birkaç yer de yol çalışması olmasına rağmen genel olarak keyifli bir yol. Bazen ırmağın kıyısında, bazende ormanların arasında, manzaralı (kimi yerler biraz virajlı) 40 km civarı bir yolculuk. Beşoluk köyüne gelmeden 7-8 km önce, Gökçesu tabelasını takip ederseniz, Tarihi köprülere daha uygun bir noktadan ulaşabilirsiniz. Bizim gibi Beşoluk’tan sonra Tarihi köprülerin yoluna girerseniz, kendinizi geri dönülemez bir noktada bulabilirsiniz. Tarihi Büyük Köprü hala ulaşım için kullanılmakla beraber, geniş araçla test edilmesi çok ta gerekli değil.

Denize yakın noktada tarihi Aspendos Köprüsü ( Belkız Köprüsü) bulunmakta. Köprülü Kanyon turuna buradan başlayabilirsiniz.

Tarihi Aspendos (Belkız) Köprüsü.

 

Köprülü Kanyon Büyük Köprü. 270 cm’lik genişlik gözüme hiç bu kadar dar gözükmemişti :)
Büyük Köprü, Kalfanın Köprüsü. ( kalfa kim)
Kardeşim Köprü yoluna girmeden önce bir tabela koysana, genişlik 270cm diye :)
sağ da 10cm, sol da 10cm

Küçük Köprü civarı
Büyük Köprüden
Büyük Köprü
Büyük Köprüden kaynağa doğru bir bakış.

Büyük Köprünün altı

Rafting yapmayacaksanız. Çay içip gözleme yiyebilir veya asma yaprağında alabalıkla gününüzü şenlendirebilirsiniz. Yazın Güneyin sıcağından kaçmak için güzel bir yer olmasına rağmen, Mart ayında güneş batınca karavanın dışı o kadar cazip değil :)

Gözleme yemeyen, alabalıktan hoşlanmayanların ibret alınacak hali.

 

 

Rafting Turlarının başlangıç noktasında, Kanyon a ismini veren iki adet köprü bulunmakta. Küçük köprü Usta, büyük köprü Kalfa tarafından yapılmış ( ustanın ve kalfanın ismini bulamadım bilen varsa söylesin :) )

Küçük Köprü ( Ustanın yaptığı, usta kim ? ) Üstüde ki benim ( Usta yok )
Küçük Köprü (Usta kim hala belli değil)

 

Karavanınız yoksa, çadırda da kalmam diyorsanız, Otel ve Pansiyon tercihleri mevcut ( hiç birini test etmedik karavanımız var ya :) )

Kahvaltı saati

Bazlama imalatı, un, maya işçilik bizden. Ateş gözlemeci teyzeden.
Bazlamalar servise hazır
Kaynaktan dalgıç pompa ile su takviyesi.

 

Köprü ve su görmekten bıkarsanız, Türkiye’nin tek doğal Servi Ormanı’nı görmek için Selge Antik Kenti ne doğru 11 km’lik bir seyahati göze almanız gerekli. Dar ve virajlı bir yol olmasına rağmen manzarası bunu unutturacaktır.

Selge yolu manzarası, uzakta Serviler görünüyor

Servilerin arasında yolculuğa devam
Altınyaka (Selge’ye uzaktan bakış)
Altınyaka’ya yakın bakış :)
Geçmiş ve günümüz iç içe

 

Küçük tarihi köprünün yanında geniş bir park alanı var. Ama bu genişlik büyük araç kullanan tur firmalarından birine yetmemiş olacak ki, arkadaş yolun kenarındaki çam ağacını budayarak, kendine park yeri açmış. Buradan o kardeşimizi de saygı ile anıyoruz.

Sevgiler