Marmaris Yeni Yıl Festivali (Muğla)

Muğla-Ören’de yapılan hedef yarışmasından sonra, sonbaharın son sıcak günlerini de tamamlayarak, Güneye olan göçümüze devam ediyoruz. Akyaka’da bir kaç günlük kısa bir moladan sonra,  aralık ayı başında Marmaris’teyiz. Aslında buraya gelmek biraz korkutuyor. Marmaris denince aklımıza kalabalık, sıcak ve karmaşa geliyor. Şehre girmeden önce tepede durarak seyir terasından manzaraya bakıyor ve sıcak çaylarımızı yudumluyoruz. Çaydan mı? yoksa, güneşli güzel havadan mı? bilinmez Marmaris artık o kadar da korkutucu gelmiyor. Merkeze yakın bir nokta bulamayacağımız düşüncesi ile rotayı İçmeler tarafına çeviriyoruz. Sahilde denize yakın güzel bir konumda park ederek,  gecelemek için hazırlıklara başlıyoruz (bu yazı temel olarak Yeni Yıl Festivali ni kapsayacağı için,  İçmeler ve Marmaris yazıları daha sonra :) ).

İçmelerde  bir gece konakladıktan sonra,  Festival afişlerinin cazibesine kapılarak,  Marmaris’te park edecek yer bulmak için Pınar bisikletle, ben karavanla merkeze doğru hareket ediyoruz. Kısa bir araştırmadan sonra,  çok yakın olmasa da sakin bir nokta bularak yerleşiyoruz.

Marmaris Yeni Yıl Festivali 1-31 Aralık tarihleri arasında yapılıyor. Etkinliklerin neredeyse tamamı ücretsiz ve halka açık. Konserlerin çoğu 19 Mayıs Meydanın’da kurulan sahnede gerçekleştiriliyor. Yerli ve Yabancı birçok ekip,  Marmarislilerin güzel zaman geçirmesi  için ellerinden geleni yaptılar. Marmaris’in farklı ülkelerdeki kardeş şehirleri kardeşlerine destek için ekipler göndererek festivale ayrı bir renk kattılar. Hala kültürel faaiyetlere bütçe ayırabilen belediyeler de,  folklor ekipleri veya müzik grupları ile katıldılar. Ayrıca  Çin, Tataristan, Nepal, Ukrayna ve  Rusya’dan gelen ekiplerin yanı sıra yerel birçok ekip te şehirlerine destek için festivalde yer aldılar.

 

Ukrayna ekibinin minik dansçıları

 

Miniklerin ardından ablaları da güzel bir gösteri sundu.

 

Kalabalığı görünce biraz heyecan yaptılar. Ama gösteri başlayınca herşey yoluna girdi :)

 

Ege olurda Efesiz olur mu ?

 

Efe bol :) Bayındır Belediyesinin Ekibi sahnede.

 

Nepal’den gelen  grup

 

Nepal ekibinden farklı bir gösteri.

 

Nepal ekibi

 

Çin Jinan Lv Opera House.  Bu ekibin konserini izledik ama tiyatro gösterisini kaçırdık :( artık seneye :)

 

Tataristan’dan Opera Sanatçısı Elvira Gimatdinova.

 

Ukrayna’dan Gaivocka Dans Grubu

 

İsimleri  dans grubu ama,  sadece dans etmediler konser de verdiler.

 

Ateşimiz de var.

 

Marmarisli grup’tan dans gösterisi.

 

Ekip sahne kıyafetlerini giyince ortam değişti :)

 

Sadece efeler yoktu.

 

Her gece başka bir eğlence :)

 

 

Bu küçük çift geçen sene Türkiye altıncısı olmuş.

 

Sokak dansı.

 

Güzel bir gruptu ama ismini hatırlamıyorum.

 

Ayaz  Ata teftişte,  ama arkasında kimler var farkında değil .

 

Ekip Ayaz Ata’yı solladı.

 

Mola zamanı.

 

Türk Sirkinden  kumaş dansı.

 

Bu hareketleri geçtim 2 metre çıkmak bile büyük iş.

 

Kumaş dansı.

 

Türk Chopper Marmaris Şubesi. Avanguard Rock Grubu Sahnede.

 

Avanguard

 

Yağmur, fırtına herkes bir köşeye kaçtı ama kameramanımız görevinin başında.

 

Türkiye’nin tek kadın mehteran takımı olan;  Aydın Belediyesi Kadın Mehteran Takımı. Bu işi sadece erkeklerin değil,  kadınların da yapabileceğini görmek açısından güzeldi.

Belediyenin temizlik görevlilerinin oluşturduğu grup, atık malzemeler ve temizlik ekipmanlarını kullanarak harika bir konser verdi. İşlerinde gösterdikleri hassasiyeti,  konser verirken de sürdürdüler. Temiz Ritimler Grubuna çok teşekkürler:)

Tataristan’dan gelen Ayaz Ata ve Kar Kızı, Noel Baba’nın ilk nereden çıktığını görmek açısından öğretici oldu. Noel Baba yı Batı özentisi olarak görenlerin, biraz da aslında kim olduğumuzu ve nereden geldiğimizi hatırlamasında yarar var.

Soldaki  Tataristandan gelen Ayaz Ata, yanında ki Kar Kızı. Kırmızılı olan Noel Baba, Sağdaki  Marmaris’li Ayaz Ata. (Ayaz Ata geldiği için mi bilinmez ama, Marmaris gerçekten soğuktu :) ).

 

22 Aralık’ta Nardugan/Nartugan bayramını ateş yakarak ve Akçaağaca kumaş parçaları bağlayarak kutladık. “”nar” kelimesi güneş anlamına geliyor “dugan/tugan” kelimesi tahmin edeceğiniz üzere doğan demek.
İnanışa göre, 21 aralıkta gece ve gündüz savaşmaya başlar, gece boyu süren savaşın ardından, güneşin zaferi kazanmasıyla,  22 aralıkta gündüzler uzayıp geceler kısalmaya başlar. Türkler Tanrı Ülgen’e güneşi tekrar verdiği için dua eder ve yeryüzünün tam ortasında olduğuna inandıkları hayat ağacı (Akçaağaç) altında bu bayramı kutlarlar, duaları Tanrı Ülgen’e gitsin diye ağacın altına hediyeler koyup, dallarına bantlar bağlayarak o yıl için dilekler dilerler. Buradan da Yılbaşı çamı ile ilgili bir çıkarım yapılabilir sanırım :)

Ayaz Ata Hayat Ağacı nı beklliyor.

 

Nardugan/Nartugan ateşi yandı. Huzurlu ve sağlıklı bir yıl dileğiyle.

 

Bakarken insan büyüleniyor, ateş farklı bir şey.

 

1 ocak 2019 Hayatağacının üzerindeki dilekler ve umutlar sahilde yeni yerinde rüzgarda dalgalanıyor.

Festival için biraz erken gelerek,  geçit törenini izlemek lazımmış kaçırdık :(

Aralık ayı Marmaris için biraz yağışlı ve soğuk geçmiş. Ama biz kötü havaya rağmen bütün etkinlikleri keyifle izledik.

Marmarislilerin etkinliğe katılımı biraz azdı. Bu kadar farklı Grubun katıldığı,  böylesi bir organizisyonda daha büyük kalabalıkların olmaması bizi biraz üzdü :(

Sevgiler….