Milas, Ören (Muğla)

Milas-Ören

Uzun zamandır sesimiz çıkmıyor, farkındayım. İlk defa bir noktada bu kadar uzun konakladık. Normalde yaptığımız kısa ziyaretlerimiz, Ören’de karşılaştığımız güzel insanlar nedeniyle uzun soluklu oldu. Daha sonra, oy kullanmak için evimize döndük. Karavan hayatından sonra, ev ortamı pek yazı yazmaya teşvik eden bir yer olmadı. Şimdi tekrar yollardayız ve gezilere kaldığımız yerden devam :)

Milas gezimizden sonra, Bodrum civarında farklı noktalarda kısa konaklamalar yaptık (Bodrum ile ilgili bir yazı yazmayı düşünmüyorum nasıl olsa çoğunluk gitmiştir).

Tepeden Ören manzarası, sol köşe marina.

 

Ören’de de gelenek bozulmadı. Yine bir karavan köpeğimiz oldu. Ama bu seferki biraz fazla ilgi istiyor :)

 

Masaj sonrası gevşedi. Karavan’ ın önünde keyif yapıyor arkadaş.

 

Geçen sene bu noktada kalan karavancılarında bir köpeği varmış

Ören’e Nisan ortasında geldik. Konumu, doğası, imkanları ve insanları ile ziyaret edilmesi gereken bir yer. Daha sezon açılmadığı için ortam sakin. Kumsal o kadar sakin ki, geceleri güreşlere hazırlanan boğalar karavanın önünde antrenman yapıyor (biz uzaktan seyrettik antrenman’a dahil olmadık :) ).

Gece antrenmanı

Bisiklete binmek veya yürüyüş yapmak için çok güzel bir sahili var. Yamaç paraşütü yapmak isterseniz ÖRDOST Derneği ile iletişime geçmeniz yeterli. Her türlü bilgiyi veriyorlar. Paraşütünüz yoksa bir hoca eşliğinde atlayabilir veya atlayış yapılan yere çıkıp sadece çay içerek paraşütçüleri seyredebilirsiniz. Yatınız varsa Marina da var. Yoksa geceleri marinada ki kafelerde bir şeyler içerek yatlara gıpta ile bakabilirsiniz. Tekne turları da var ama, bizim orada bulunduğumuz zamanda daha başlamamıştı. Salı günleri Milas’ın meşhur pazarına dolmuş ile gidebilirsiniz. Yok ben dolmuşa binmem derseniz, Çarşamba günleri Ören’in esas köy merkezi’nde küçük bir pazar kuruluyor. Ören pazarına giderseniz kahvaltıyı otlu gözleme ve çay ile yapmanız tavsiye edilir. Gözleme sevmeyenlere baklava çeşitleri de var :) Sahilde, sadece deniz balığı sunan bir kaç lokanta bulunuyor. Yok ben deniz balığı sevmem diyorsanız çiftlik balıkları da bulmak mümkün. Hiç balık sevmeyenlere kelle paça önerilir.

Yamaç Paraşütü atlayış pisti. Eğer atlamak istemiyorsanız. Çay, kahve içebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Kalkış pisti yetmiyor birde güzel bir iniş pisti lazım.

 

 

 

En güzeli inenleri seyretmek :)

 

 

Mağara ziyareti

 

 

Mağaranın  sahibi

 

Herşey güzel değil tabi. Bu bölge de çok büyük bir yangın çıkmış. Köylerin bir kısmı yanmış. Ayrıca  bir çok hayvan telef olmuş.

 

 

 

Keramos’un eski yapılarından geriye kalanlar.

 

 

 

Tarihi yapılarla köy evleri içi içe.

 

 

 

Köy ziyaretinde şanslıysanız gözleme yapan teyzelere rastlayabilirsiniz. Daha da şanslıysanız bu gozlemelerden yiyebilirsiniz :)

 

Burası Cumhuriyet’in ilk zeytinyağ fabrikalarından. O zamanlar fabrika demek için bu kadarı yeterliymiş. Ama işin acı tarafı şimdi burası kaderine terk edilmiş durumda :(

 

Fabrikanın bütün işini bu motor yapıyor.

 

Gün batımı, beklentilerin tersine güneş karadan batıyor. Yanlış yerde aramayın :)

 

Orman içinde zamanında şehre su getiren eski su kemerleri.

 

Marina

 

Marinada bir bankta Sadun Boro ile sohbet etme imkanınızda var.

 

Lokum balığı, ama tip hiçte lokum gibi değil. Tadına da bakmadım.

 

Çay tabağından küçük bir pisi yavrusu.

 

Ören’in diğer bir sakini.

 

Kanyon ziyareti

 

 

 

Kite antrenmanı ( surf yok)

 

 

Mehmet Yapıcı’nın el emeği göz nuru kanolarını kullanma şansımız da oldu :)

Ören’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını ayrıca, 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramını da kutlama şansına sahip olduk. 23 Nisan da Ören ilkokulu’nda yapılan kutlamalar çok güzeldi. 19 Mayıs akşamında çocukluğumdan beri görmediğim bir olayı tekrar yaşama şansım oldu ve gece, Fener Alayı düzenlendi. 19 Mayıs tarihinde, cumartesi ve pazar günü, 12 yaşına kadar olan çocuklar için Kano Festivali düzenleyen ve birçok çocuğu kürek sporu ile tanıştıran ÖRDOST derneğini de ayrıca kutlamak lazım.

Kano festivalinden kareler.

 

Önce teori

 

Gündüz kano tanıtımı  ve çocuklar için etkinlikler düzenlenen bu alan, gece müzik yayını ve folklor gösterilerine sahne oldu.

 

 

 

Çocuklar bir çok farklı kano ve deniz kayağını deneme şansına sahip oldu

 

 

 

 

Gece Fener Alayı

Ören; doğası ile, insanları ile, bize keyif veren ve en uzun süre konaklamamıza neden olan güzel bir yer. Bu kadar turistik yerin ortasında olmasına rağmen, bozulmadan kalmasını, bazı güzel insanların çabasına borçlu. Umarım Ören’in yerlileri de, bu değerlerine sahip çıkarak uzun yıllar böyle devam ederler.

 

Gökova Pedallarımın Altında etkiliğinde,  Ören’i yaklaşık 300 bisikletçi ziyaret etti.

 

 

 

 

Ören’den günde 3 sefer Akyaka’ya dolmuş seferi var. İsterseniz gidip Kite Surf yapanları seyredebilir veya zamanınız varsa kurs alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Sevgiler….