Modena, (İtalya)

Modena

Modena’nın kalbimizde ayrı bir yeri var. Burada bir karavan market bulunuyor. Aksesuar konusunda zengin bir dükkan olduğunu söylediler. İlk hedef karavan market. Navigasyon bizi bir yola soktu ki, iki araçtan vazgeçtik tek araç bile şüpheli. Karşıdan gelenlerle kaş göz hareketleri ile anlaşıp. 2-3 km’lik yolu katediyoruz ve karavan marketin önüne yanaşıyoruz. Böyle bir yolun üstüne, karavan ve malzeme satan yer açmak ilginç bir dünya görüşü gerektiriyor. Markete girdik ama aradıklarımızın yarısını bile bulamadık :( .

Tren istasyonu

 

 

 

 

Palazzo Ducale. Dükâlık Sarayı

 

Pavarotti’nin heykeli

 

Kahve saati

 

 

Yukarıda görünen hatlar troleybüs hatlarının kabloları. İtalya’da,  otobüs kullanan çok sayıda kadın şoför var. Bayan şoförlerin araç kullanmasında sorun yok. Ama yön duyguları biraz problemli. Troleybüs hatları bu sorunu çözüyor, en azından kaybolmuyorlar :)

 

 

 

Duomo’nun içi

 

Duomo’nun içi. Tadilat italya’da her yerde.

 

 

 

 

 

 

Dükâlık Sarayı

 

 

Bu kadar klasik eserin arasında, böyle yaratıcı modern eserlerde var tabi.

 

 

Alışverişi bitirdik. Yakındaki karavan parkı da Modena’ya ve otobüs hattına çok uzak. Bir şansımızı deneyelim diye, şehre doğru yollandık. Şehirde beyaz dışında işaretlenmiş (mavi, sarı vs.) park yerlerinden uzak durun. Bu yerler özel park etiketi gerektiriyor. Bulduğumuz yer de park alanındaki çizgiler bembeyaz ve polis merkezinin tam karşısında, daha güvenli bir yer olmaz herhalde :) . Aracı park ettik yürüyüşe başladık. Önce tren garını bulduk. Ardından haritaya bakarak eski şehrin konumunu belirledik ve yürümeye devam. Hava kapalı ve soğuk. Bologna’nın hareketli sokaklarından sonra Modena bana daha sönük geldi. Yine’de keyifli bir tur attık. Karavan’a döndüğümüzde hava kararmıştı. Bu arada, polis merkezlerinin gece kapanabileceğini de öğrendik (adamlar ışıkları kapattı gitti :) ). Daha erken olduğu için, yakındaki bir alışveriş merkezinde akşam yemeği işini halletik ve bazı eksiklerimizi tamamladık. Ferrari’nin veya Maserati’nin üretim yerini görmek istemiyorsanız Modena’ yı gezmek için bir gün yeterli. Bu arada, gerçek Balzamik sirkesini vitirinde görme şansımız oldu 30ml’lik parfüm şişesi kadar Balzamik sirke 250 eur (yani bizim marketten alıp yediklerimiz başka bir şeymiş). Modena’ya gelirseniz Bu şişeleri de görün, orantıya vurursanız Ferrari’den pahalıya geliyor :)

Sevgiler…..