Orvieto, (İtalya)

Orvieto

Yine geleneği bozmamışlar, tepenin üzerinde bir şehir daha. İlk bulduğumuz park alanı aşağıda, şehre füniküler ile çıkmak gerekiyor. Tam nasıl olacak bu iş derken, İstanbul’dan bir dostumuz, uzaktan destek verdi ve merkezde bir park alanı buldu. Park 08:00-20:00 saatleri arası ücretsiz, ama gece kalmak yasak. Orvieto tam bir kartal yuvası şeklinde. Dimdik yamaçlar, aşağıda bağlar ve zeytinlikler. Biraz surların kenarından, biraz da sokakların arasından turluyoruz.

Orvieto

 

 

 

Pozzo di San Patrizo’nun girişi. Bu, Sarmal bir su kuyusu. 62 metre derinliğe sahip.

 

Bağlar ve zeytinlikler

 

 

 

 

 

 

 

Koşan ve bisiklete binen insanlar gördük, sanki spora ihtiyaçları varmış gibi. Bakkala gitmek bile sportif faaliyet burada.

 

 

Bütün yollar Roma’ya çıkıyor

 

 

 

İdeal araç

 

 

Duomo ‘nun ön cephesi. Belki de şimdiye kadar gördüğümüz en fazla heykel ve resim barındırıyordu.

 

 

 

 

 

Geleneksel sokak turumuzu bitirdikten sonra, yemek programlarında gördüğümüz türüf’lü spagetti’nin tadına bakmak için güzel bir restorana giriyoruz. İtalyan’ların sipariş seramonisinin aksine, menünün gelmesi ve sipariş vermemiz arasında geçen zaman 3 dk olunca, garson gerçekten sipariş mi veriyorsunuz diye bir kaç kez sorma ihtiyacı duyuyor.

 

Yemekten sonra  biraz daha yürüyüş yapıp,  karavan a dönüyoruz. Yukarıda konaklama imkanı olmadığı ve aşağıda da kalmamızın bir anlamı olmadığı için yola devam ediyoruz.

Bu çan kulesi 12 köşeliymiş (saymadım)

 

 

 

 

 

 

Sevgiler….

4 yorum

  1. gezdiğiniz yerleri fotolarla birlikte bizlerle paylaştığınız için teşekkürler,hepsi birbirinden güzel, ,iyi geziler diliyorum.

    1. Beğendiğinize sevindim. İtalya’da her şehir için farklı kareler sunuyor. Keyif alarak geziyoruz.

      Sevgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir