Pisa, (İtalya)

Pisa

Lucca ile Pisa’nın arası 20 km. Sabah acele etmeden kalktık, camlardaki güneşlikleri çıkarınca sürpriz, camlar buz tutmuş :) Isıtıcı olmasa bizde donacağız. Dışarda buz, içerde sıcak çay, güzel bir kahvaltı yaptık. Kahvaltıların çoğunu karavanda yapıyoruz. (İtalyan usulü kahvaltı beni kesmedi). Navigasyon’a Pisa’da gideceğimiz karavan parkının koordinatlarını giriyoruz (eğer harita ile yol bulmak zorunda kalsak, bu iş kabus olurmuş). Karavan parkının içinde, Fransız bir karavancı var. Parkın dışında ücretsiz alanda ise, 7-8 tane karavan. Suyumuzu tamamlamak ve elektrik almak zorunda olduğumuz için paralı bölüme geçiyoruz. Yerleştikten ve elektrik hattımızı da çektikten sonra Pisa’ya doğru yollanıyoruz. Yolda, şalteri açmadığım aklıma geliyor, ama çok geç. Aküler şarj için akşamı bekleyecek :) . Kulenin bulunduğu alan, İtalya’da şimdiye kadar gördüğümüz en geniş açıklığa sahip. Etraf kalabalık, herkes kuleyi düzeltmeye çalışırken çekilmiş pozları vermek için bir çaba içinde. Farklı dillerde sağa git, sola git, sesleri ortalığı doldurmuş durumda.

Şehir surları

 

Uzaktan Kuleyi gördük,  doğru yoldayız

 

İşte Pisa Kulesi

 

 

 

 

Vaftizhane

 

 

 

 

 

Kilisenin işlemeli kapıları

 

 

 

 

 

 

 

 

Meydanda Kafası patlamış ve kanatları kırılmış bir melek heykeli (Belki de Kulenin eğilmesine neden olan bu arkadaştır)

 

Kulenin inşasına 1173 yılında başlanmış. Üçüncü katın yapımı sırasında, eğilmeye başladığı anlaşılmış (ama eğilen bir kulenin yapımına  neden devam edildiği anlaşılamamıştır). Pisa Kulesi, gerekli güvenlik sağlandığı için, eğimli zeminde yürümeye meraklı ziyaretçilerin çıkışına açık.

 

 

Piaaza dei Cavalieri.

 

 

 

Santa Caterina Kilisesi’nin Vitrayları

 

 

 

Küçük bir pazar alanı

 

Pazar yerindeki büfe

 

Garibaldi’nin heykeli,  nehre bakıyor

 

 

Karavan parkı

 

Pisa, İkinci Dünya savaşında, ağır bombardıman gördüğü için, eski ve sağlam yapılar azınlıkta. Kulenin çevresinde bulduğunuz ilk sokağa dalarak,  sokakları arşınlayabilir, eğer nehrin kıyısına ulaşırsanız, yakınlardaki kafelerden aldığınız nevaleleri Garibaldi’nin heykelinin gözetiminde, nehir manzarası eşliğinde atıştırabilirsiniz. Pisa’ya 1 gün yeter :)

sevgiler…..