Salda Gölü, Yeşilova (Burdur)

Salda Gölü, Yeşilova (Burdur)

2017 yılında, karavan yaşamına başladığımızda ikinci durağımız olan Salda Gölü’nün, bizim için ayrı bir yeri var.

Yine Yeşilova Belediyesinin tesislerinde konakladık. Göle çok yakın ve bizim için güzel imkanlar sunuyor. Geçen gelişimizde mevsim kış olduğu için gölden tam yararlanamamıştık. Bu sefer seakayak (Bizim kullandığımız su aracı tek kürekli değil, çift kürekli olduğu için kano değil ama ayrıca tek parça değil 3 parçalı, içine girilmiyor üstünde gidiliyor, yani bu alete ne diyeceğimi bilemiyorum. Seakayak olarak devam edeceğim, önerilere açığım) ile küçük bir tur atma imkanı bulduk. Salda’da kürekle yol almak çok keyifliydi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını burada kutladık.

 

 

 

 

 

 

Ekip tamam su ver ,mama ver, kavga etmesinler diye araya gir manyak ettiler :)

 

Tek köpek kalınca ortama huzur geldi.

 

 

 

Kıyıya motorlu araç girmesin diye kazıkla güvenlik sağlamışlar. Sonrada kumsalları dozerle düzeltip tesis açıyorlar, farklı bir bakış açısı (dozer Maldivler kısmında).

 

 

Hergün otobüsler dolusu öğrenci bu sahilleri ziyarete geliyor.

 

 

 

Pasta kreması gibi duran bu sarı malzeme, çam ağaçlarının polenleri. Bazı bölgelerde çok hoş görüntüler çıkıyor.

 

 

 

 

Fatih gibi önce karadan yürüttük seakayağı.

 

 

 

 

Yamaç paraşütü ile atlayanlar var.

 

Bu mangal bizim değil. Birisi yakıp gitmişti hemen közlerin üstüne takviye yaptık ve ateşin keyfini çıkardık :)

 

Güneş gitti ama güzel ay ışığı var.

 

Bizim mangal bu.

 

 

Göl çevresinde yaptığımız karavan turu ise biraz keyfimizi kaçırdı. Tamamı doğal sit alanı olan, gölün en meşhur bölümü olan ve Maldivler diye adlandırılan bölgede artık koca bir otopark, bir sürü kafe inşaatı, şezlong ve şemsiye kiralamak için tesisler yapılıyor. Ayrıca tam orta noktaya büyük bir lokanta yapımı da planlanmakta. Yani beyaz kumlarda fotoğraf çekmek isteyenler için son çağrı :(

 

Maldivler de tesis yapımı tam gaz devam ediyor.

 

 

 

Üç adalar mevkii. Yakında tesiste oturup çayınızı içerek bu manzarayı seyredebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yine de Gölün etrafında tur atarak bütün gölü dolaşırsanız güzel anılar edineceğiniz noktaları hâla (bu inceltme işaretini kim kaldırdıysa ortaya çıksın ^ işareti olmadan olur mu kardeşim) bulabilirsiniz. Doğanbaba Köyü’nün plajını da ziyaret edin. Çevrede Anason ve Lavanta tarlaları mevcut, artık hangi kokudan hoşlanıyorsanız o tarlayı ziyaret edebilirsiniz.

Göl turu dışında; Yeşilova merkezde kıymalı tost yemeniz tavsiye edilir. Güzel kasaplar var, uzun zamandır yediğim en güzel eti burada buldum (ve yedim :) ). Belediye tesislerinde dışarıda ki masalarda kendinize mangal partisi verebilirsiniz :) Et sevmeyenler ise perşembe günü kurulan pazardan yeşillikler alarak kendine alternatif menüler hazırlayabilir. Merkeze yaklaşık 20 km mesafede bulunan Kayak Merkezi de ziyaret için uygun olabilir (biz çıkmadık). Çıkanı da sevmem göl neyinize yetmiyor :)

Yeşilova ve Salda gölü her ziyaretimizde İnsanıyla ve doğasıyla bizim güzel anılar toplamamızı sağlayan özel bir yer.

Sevgiler…