Salda Gölü (BURDUR)

Salda,

Rotamızda olmamasına rağmen bir arkadaşımızın fotoğraflarına kapılıp ufak bir zigzag çizdik (neresi rotaya dahil o da ayrı bir konu gerçi).

Işıl ışıl bir su, göl demeye bin şahit ister

Salda’dan 1989 yılında geçmiştim en son (yaşım çıkacak ya neyse) ana arterlerden uzak olması nedeniyle genellikle pas geçilen ( kesinlikle pas geçilmemesi gereken) bir nokta. Kışın gelmenin avantajları ve dezavantajları var.

Yeşilova Belediyesi Kamp Alanı.
Bütün kamp bize kaldı
Ekip arkadaşları :)
Yin Yang

Ortam çok sessiz ve sakin. Haftaiçi bütün göl bize ait, ama suya girmek yürek ister (bu yüreğe sahip bazı arkadaşlar var tabi).

Cesur yürek

Yeşilova Belediyesine ait konaklama alanı birçok imkan sunuyor. Güzel bir kumsal, ağaçlar altında piknik masaları, mangal yakmak için yerler. Mangal yakmak istemeyenler içinde restaurant :) Duş ve tuvaletlerde mevcut. Yazın gelip suya gireceklerin çok dikkatli olması lazım. Tatlı suyun kaldırma gücü daha az olduğu için ayağınız yere basarsa iyi olur. Gereksiz cengaverlikler yapmayın.

Mangal yaparken dikkat sarı köpek masaya çıkıyor. Adalar denilen mevkiiyi ziyaret edin. Sahilde yürüyün kumsal harika (siyah köpeğe dikkat yakın yürümek isterken çelme takıyor :) )

Kışın gelirseniz mangal yakıp kumsalda yürüyüş yapabilirsiniz (köpeklerin nevalesini de unutmayın ama). Yazın mangal baki. Göl’e girip güneşlenmekte ekstrası. Zamanınız bolsa çadır kurabilir, bungalow kiralayabilir, karavanda kalabilirsiniz.

Kışın gelmesenizde, kar görme ihtimaliniz var.

Salda Köyü girişinden sağa saparak Adalar mevkiine gidebilirsiniz. Beyaz kumlar ve masmavi su, görsel bir şölen sunuyor. Kıyıya giderken dikkat edin. Bazı bölgelerde kumların altında killi batan bir zemin var. Bu kilin cilde iyi geldiği söylenmekte, ama ayakkabılara yaramıyor :)

Adalar mevkii
Adalar
Kumsal
Adalar bölgesinde, ufak tatlı su kaynakları mevcut.

Gölün Etrafında tam tur atarsanız Doğanbaba köyüne ve köye ait kamp alanına mutlaka uğrayın. Kamp alanında fırın yemekleri yiyebilir, kamp kurabilir, göle girebilirsiniz. Doğanbaba Köyü pazarı Çarşamba günü. Köyden 2-3 km sonra, çok güzel bir çeşme başına geliyorsunuz, bir bardak su içip gölü seyretmek için harika konum.

Doğanbaba köyü kamp alanı
Doğanbaba köyü kamp alanı
Kaynaktan çay yapmak için, su almayı unutmayın :)

Göl, doğal Sit Alanı statüsünde. Her türlü avcılık ve balıkçılık faaliyeti yasak. Gölde 7-8 çeşit balık bulunmakta. Bu balıklardan ikisi bölgeye özgü endemik tür.

Özetle keyifli bir bölge. Antalya’dan İzmir’e giderken hızlı değil keyifli bir rota.

Yok,  zaman o kadar önemliyse;  kara yolunu  değil  hava yolunu seçin :)

Sevgiler

6 yorum

  1. “Yok, zaman o kadar önemliyse; kara yolunu değil hava yolunu seçin ” Olayı özetlemişsiniz Tunç bey.

  2. Eğirdir gölünü gördüm hayran kalmıştım burasıda orayı aratmıyor görmek isterim iyi gezmeler

    1. Teşekkürler,
      Eğirdir gölüde planlar arasında. Ama Salda gölünün rengi hiçbir yerde yok.

      Salda’yı da görmeniz dileğiyle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir