Sevgili günlük

Sevgili günlük,

Bu adam ne yapıyor, iyice işi serdi diye düşünenlere. Karavanın yapım aşamalarını konu başlıkları altında toplayarak yazmayı planlıyordum ama işler öyle yürümüyormuş :)

Kaplama, kablolama, su tesisatı, tente montajı birbirine girdi.

Karavanın içinde kaplama yapmaya başlamadan önce yüzeyi aynı seviyeye getirmeye çalışmak bayağı bir zaman alıyor ( aynı seviyeye gelmiyor kasmayın). Karavanın içinde farklı yükseklikte dikmeler ve kirişler mevcut. Derinliği en fazla olan parçaya göre ayarlamak iç hacmi neredeyse 1m3 düşüreceği için gözü rahatsız etmeyecek şekilde kademeli kaplama yapıyorum.

Kaplama yaparken aynı anda kablo kanalı ve su tesisatı da devam ediyor.

Yan tarafa tente montajını da gerçekleştirdim. Thule 5 tane matkap uçlu vida ve yapıştırıcının bu işe yeteceğini söylese de benim aklıma yatmadığı için paslanmaz vida ve somun ile arkasına destek plakaları koyarak bir montaj yaptım ( yapıştırıcıyı da kullandım, malzemelerin fiyatı küçük bir ülkenin bütçesi kadar olunca montaja dikkat etmekte yarar var)

DSCN1481
Tente 4 x 2,5 m

DSCN1484

DSCN1498
Tente bağlatı civatası arka detay

DSCN1500

Güneş panellerinden kabloları aşağıya indirdim. Panelleri test ettim 2mt lik şerit led ampul takarak kontrolü yaptım. Kablo kanallarının en uzunundan susta salarak kablo döşedim, tek başına biraz sorun oldu ama başardım, gururluyum :)

Yalıtımı yapmadan önce aracın içine notlar almış ve kablo kanallarının bazıların döşemiştim. Yalıtımı yaptıktan sonra notlar yalıtımın altında kalınca kablo kanallarının hangisini ne için döşediğimi çözmek 2 saatime patladı. Alzheimer olmamak için bulmaca çözün farklı işler ile uğraşın diyorlar bu gidişle fil hafızasına sahip olacağım.

Bugün duş teknesi ve lavaboyu alarak banyodaki eksik malzemeleri tamamladım. Banyo 80x110cm boyutlarında olacak. Karavanı 2 + 1 kişi olarak planlayınca banyoya daha büyük bir alan ayırma imkanı oldu. Büyük banyo, yüzünüzü yıkarken güvenle eğilmenizede imkan veriyor :)

sevgiler…

2 yorum

 1. Kolay gelsin. Güzel gidiyor. Kapıyı nerede açtırdınız?
  Birde yalıtımda kullandıgınız malzemeyi nereden aldınız? Fiyatı ne kadar?

  Hasan

  1. Teşekkürler,
   Kapıyı kendim açtım. Önce kapıyı söktüm, kesme işlemini yerde yaptım. Dış kısmı dekupaj testeresi ile iç kısımlarda profilleri avuçiçi taşlama ile kestim. Sökme takma dahil 2 saat sürdü.
   Yalıtım malzemesini Bizofol diye bir firmadan aldım fabrikası Ayazağa’da rulosu 400 küsür lira. Gitmeden aramanız gerekir herzaman stok bulunmuyor. Bir Rulo karavan için fazla ama genellikle ufak rulo bulunmuyor. Şansınıza :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir