Siena, (İtalya)

Siena

Siena’nın girişinde, büyük bir kavşağın ortasındaki adayı, karavan ve otobüsler için park alanı yapmışlar. Biraz gürültülü ama konumu çok iyi. Yürüyen merdivene yürüme mesafesinde :) . Karavanı park ettik ve yola koyulduk. 1 km’lik sabah sporu’ndan sonra, yürüyen merdivene ulaştık (kardeşim, bir şehri de, düz ayak bir yere yapın). Önce Duomo’nun etrafında bir tur atıyoruz. Ardından, Piazza del Campo ismindeki büyük meydana doğru gidiyoruz. Bu meydanda, yılda 2 defa, eyersiz at binme yarışları yapılıyormuş (bu kadar yokuş çıktıktan sonra, atlarda koşacak hal kalıyor mu bilemem). Floransa’ya rakip olduğu söylenen Siena’nın havası, daha sıcak ve şehir daha sevimli.

Yürüyen merdivenleri bulduk :)

 

Çeşmenin suyu akmıyor,  sanırım hepsini gergedan içmiş

 

Duomo

 

 

Piazza del Campo. Meydan tuğla döşeli dokuz dilimden oluşuyor. dilimler zamanında Siena'yı yöneten Dokular Konseyini temsil ediyor (hangi dilim kime ait bilmiyorum)

 

Piazza del Campo meydanı,  zamanında Siena’yı yöneten Dokuzlar Konseyi tarafından yaptırılmış. Meydanın zeminindeki dokuz dilim,  konseyin üyelerini temsil ediyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duomo’nun içinden bir kaç kare

 

 

 

 

Havuzların keyfini balıklar çıkarıyor

 

 

Siena’da güvercin olmak

 

 

İlk durağımız olan Venedik’ten uzaklaştıkça, gösterişli ve güzel olan yapılar, ağırlıklı olarak dini yapılar olmaya başladı. Sanırım güç ve zenginlik bu bölgelerde daha küçük bir zümrenin elindeymiş. Siena’da iyi bir tur attıktan ve farklı yokuşlarda boyumuzun ölçüsünü aldıktan sonra, karavanımıza dönerek biraz istirahat ettik.  Akşam tekrar Siena’ya tırmanıp, bu şehrin gece nasıl olduğunu görmeye gidiyoruz. Turistlerin çoğu çekilmiş, etrafta genellikle yerel halk var. Piazza del Campo’da;  gece kahvesi, ışıklar altında ıssız sokaklarda bir tur ve karavanda deliksiz bir uyku.

Gece Siena

 

 

 

 

Güvercinler olmayınca ortalık sakin

 

 

 

Hava kapalı,  güneşi en iyi alacak konumu bulmak için sürekli  yer değiştirdim

Siena güzel ve gezmesi keyifli bir şehir. Fiyatları rakibi Floransa ile yarışmıyor, daha makul.

Sevgiler….

2 yorum

  1. İtalyada en sevdiğim şehirlerden biridir Siena,fotoğraflarınızla bir kez daha gezdim teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir