Svaneti bölgesi, Uşguli (Gürcistan)

Svaneti bölgesi, Uşguli (Gürcistan)

Svaneti bölgesini ilk planlarken, Kutaisi’den önce Uşguli’ye çıkıp (2.600 metreye tırmanmak gerekiyor) sonra Mestia’ya inmeyi düşünmüştük. Sonra biraz araştırma yapınca, bu yolun motorcular arasında çok popüler olduğu ve bu hattı çok sevdiklerini öğrendik. Motorcuların çok sevdiği bir hat, genelde karavancılar için bela demek :) Araştırmaya devam edince, yolun nerdeyse 100 km lik bölümünün gerçekten sorunlu olduğunu görüp bu plandan vazgeçtik.

Ama Svaneti bölgesinin, en el değmemiş yerleşimi, Uşguli olduğu için yine de buraya gitmeliydik. Bizim karavanla gidebileceğimiz bir yol olmadığı için. Diğer alternatifleri araştırdık. Uşguli’ye giden 4×4 araçlar var. 2 kişi için pahalı, bunun dışındaki ulaşım yöntemi, sabah 10:00 da hareket eden dolmuşlarla, 2 saatlik bir yolculuk yaparak, Uşguliye ulaşmanız mümkün. Dolmuşlar Uşguli’de 3-4 saatlik bir mola veriyor. Daha sonra tekrar Mestia’ya geri getiriyor. Uşguli-Mestia arası 46 km. Yolun ilk kilometreleri güzel beton bir yol. Ama yolun diğer yarısı toprak, çukurlarla dolu ve bir derenin yamacından geçen felaket bir yol. Eğer karavanı bu yola soksaymışız, burada bırakırmışız.

Uşguli’ye ulaşım sorunlu olduğu için hala taş ve ahşap binalar çoğunlukta. Ama bu ulaşım zorluklarını aşmayı başaran birkaç arkadaş, Uşguli’nin çehresine modern yapılar eklemeye başlamış. Svaneti bölgesi ve özellikle Uşguli Gürcistan’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

 

Döne döne Uşguli’ye doğru gidiyoruz.

 

 

 

Yol üstünde derenin kıyısında bir kule. Kulenin ismi Sevgi Kulesi. Savunma amaçlı yapılan bir kuleye sevgi ismi vermek ilginç olmuş. Ya da bu kule savaş amaçlı kullanılmamış :)

 

Yolun sağı dere ve uçurum, solu heyelan bölgesi. Yol toprak, çukurlarla ve su birikintileri ile dolu. Şoförümüz müzik parçası seçiyor :)

 

Solda küçük bir şelale var. Su yolun ortasından akıyor.

 

Yolun bu bölümünde bütün fotoğraflar araç içinden çekildi.

 

 

 

Svan’ların yaşamını anlatan “Dede” isimli filim Uşguli’de çekilmiş. Film uluslararası festivallerde ödüller de almış. Film bu evde çekilmiş. Pınar Mestia’da küçük bir salonda filmi izledi ve çok keyif aldı.

 

 

 

 

Malzeme ve imkanlar kısıtlı olunca, kiliselerde küçücük.

 

 

Svaneti bölgesinde neredeyse her yerde at kiralamanız mümkün.

 

 

 

 

 

Tek katlı evlerde taşların arasında harç bile yok.

 

 

Bir sürü insan yürüyerek vadi içine gidiyordu ama zaman kıtlığından nereye gittiklerini öğrenemedim.

 

Kapıda herşey var. Ahşap, teneke, çuval parçaları ve yeni tip bir kapı kolu.

 

 

 

 

 

 

 

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraliçe Tamara Kulesi.

 

Kraliçe Tamara Kulesi. Bu kule renk ve konum nedeniyle diğer kulelerin arasında öne çıkıyor.

 

 

 

 

 

 

Kraliçe Tamara kulesinin yanında küçük bir kilise var ama kapısı kapalı.

 

Bütün zorluklara rağmen kilisenin içini görüntelemeyi başardık :)

 

Tur araçlarının çoğu dört çeker.

 

Şu renkli şemsiyeleri kullanmasalarda burası sahil kasabası gibi görünmese :(

 

Önce karşı yakada birilerine havladılar. Sonra birbirlerine daldılar. Neyseki sıra bize gelmeden sinirleri geçti.

Sevgiler…