Todi, (İtalya)

Todi

Orvieto Todi arası 25-30 km. Yol ilk başta derin bir vadinin ve akarsuyun kenarında gidiyor. Tam yol düzeldi rahatladık derken, eski taş bir köprünün üstünden geçerek, daha dar ve virajlı bir yoldan devam ediyoruz.

 

 

Yolun bitiminde kocaman bir park alanı. Binek araçların ve karavanların yeri ayrı. Parkın tam karşısında, 10 kişi alabilecek minik bir füniküler ile Todi’ye çıkıyoruz.

Füniküler on kişilik, ama çıkan ses elli kişilik.

Hava kararmasına rağmen sokaklar kalabalık, hafif bir yağış, bu kadar insan ne yapıyor derken, meydanda bir temsile denk geliyoruz. Demirciler, yün eğirenler, midilli ve eşekle dolaşanlar, Noel ve Yeniyıl kutlamaları için neredeyse bütün şehir şenlik alanına dönmüş. Biraz ilerideki büyük meydanda buz pateni için pist bile kurulmuş. Demirci ateşini söndürene kadar, Todi’de dolaşıp, bu sefer yürüyerek karavanımıza dönüyoruz.

 

 

 

 

 

 

Buz pateni sahası

 

 

Plan, sabah Todi’yi gün ışığında görmek,  ama bu plan tutmuyor. Kalktığımızda sıkı bir yağmur var. Yine de karavan da kalmayıp füniküler ile yukarı çıkıyoruz. Kısa bir tur, ufak bir İtalyan kahvaltısı (hala açım) Todi gezimizi bitiriyoruz.

Yağdıkça yağıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

Füniküler manzarası

 

 

Karavan aşağıda

 

Yağmurdan önce

 

Todi güzel,  küçük bir şehir. Yol korkutmasın, yakınından geçerseniz bir uğrayın.

Sevgiler…