Venedik, (İtalya)

Venedik

Güzel bir havada,  Limana giriş yapıyoruz. Önce polis kontrolü, ardından gümrükçülerin kontrolü (kontrol dediysek pasaportlara bakıyorlar, ardından gümrüğe bildireceğeniz bir şey var mı diye soruyorlar). İtalya’ya gideceğimizi duyan ve İtalya’da daha önce araba kullananan herkes kavşaklara girerken dikkatli olmamız konusunda uyardı. ( Kavşağın içinde olanlar dışardan girmeye çalışanları pek dikkate almıyormuş, bizdeki gibi araya kaynarım derseniz ortalık şenleniyormuş). Navigasyona gideceğimiz kamp alanının koordinatlarını girdim. Daha 300 m. gitmeden,  alet ilerde kavşak var diye uyarı verince, haliyle biraz gerildik ama,  ilk kavşağı sorusuz geçtik. Artık tamam :)

Kamp alanı tatil köyü gibi, kapalı yüzme havuzu bile var. Hemen yerleştik, üstümüzü değiştirdik, danışmadan gidiş geliş otobüs biletimiz aldık (3 Eur). 10 dk’lık bir yolculuktan sonra Venedik’teyiz. Venediğe gelmeden önce gideceğimiz yerler ile ilgili bir rotamız vardı. Ama otobüsten inip ilk köprüyü geçince iş sarpa sardı :) . Sokaklara, kanallara, kiliselere bakarken ilk günün bilançosu 12 km taban tepmişiz. Neredeyse bütün binaların ön cephesi sanat galerisi gibi. Suyun üstüne bir şehir kurmak ve her yerini bu kadar ince ince işlemek akıl kârı iş değil. Yılbaşı yaklaştığı için bütün vitrinler şenlenmiş durumda. Binalara mı vitrinlere mi bakacağımızı şaşırdık. Gece kamp alanına döndüğümüzde, kımıldayacak halimiz kalmamıştı. 2. gün; 24 saat geçerli bir ulaşım bileti alarak, Murano ve Burano’yu geziyoruz. Murano,  buz gibi soğuk.  Sezon harici olduğu için, cam ustalarının gösterilerini  izleme şansımız olmuyor. Dükkanları ve etrafı gezerek 1-2 saat dolaşıyoruz. Daha sonra gittiğimiz Burano çok daha sempatik ve rengarenk bir yerleşim yeri. Burada dolaşırken ufaktan kar başlıyor. Hava soğumasına rağmen,  oldukça keyifli zaman geçiriyoruz. Artık üşümeye başlayınca, vapetto yani deniz dolmuş u ile, kar yağışı altında Venedik’e geri dönüyoruz. 3. gün; normalde turistlerin gitmediği ne kadar ara sokak varsa hepsini yoklayıp, Venedik turumuzu tamamlıyoruz. 3 günde,  yürüyerek toplamda 35-40 km yol yapmışız. Ama hala girmediğimiz bir çok ara yol var.

Venedik notları;

İtalya’da ki ilk durağımız olduğu için,  pek bütçeye bakmadık ama dikkatli olmak lazım.

Yemek işi çok pahalı, bir dilim pizza bile 3-4 eur dan başlıyor. Özellikle öğle yemeklerinde oyalanmamak ve hızlıca hareket etmek için büyük marketlere girip, ekmek almak ve içine bir şeyler koymak en uygun çözüm. Kahveyi masada içerseniz 3-5 eur, bankoya dayanıp,  ayakta içerseniz 1,5-2 eur. Murano, Burano veya Lido’ya gidecekseniz, Vapetto denilen deniz dolmuşlarını kullanmaktan başka şansınız yok. Bunları kullanırken tek tek bilet almak pahalı. 24-48-72 saatlik biletler var, ilk alışta pahalı olmasına rağmen,  en uygun çözüm bu. Seyahatinizi pazar gününe denk getirirseniz,  normalde paralı olan kiIiseler, ayin nedeniyle parasız oluyor.

Kondol konvoyu.

 

 

 

Acelesi olana motorlu taksiler de mevcut.

 

 

 

 

 

Barok Santa Maria dellla Salute Kilisesi. Şehrin 1630 Veba salgınından kurtulmasına duyulan şükran nedeniyle yapılmıştır. Salute; esenlik ve kurtuluş anlamına geliyor.

 

 

 

 

 

Burano evleri rengarenk.

 

 

Gondol tamirhanesi

 

 

 

 

 

Kule eğri.  Makinenizin ayarları ile oynamayın.

 

 

 

 

Rialto köprüsü.

 

 

Ahlar Köprüsü. Palazzo Ducale ile hapishane arasında bir geçit olarak inşaa edilen bu köprü adını üstünden geçen mahkumların inlemelerinden almış.

 

 

 

 

Neden Pisa’nın kulesi meşhur anlamadım. Adamlarda düz kule yok ki :)

 

 

San Marko Meydanı.

 

Barok Santa Maria dellla Salute Kilisesi. Şehrin 1630 Veba salgınından kurtulmasına duyulan şükran nedeniyle yapılmıştır. Salute; esenlik ve kurtuluş anlamına geliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Palazzo Ducale. Dukalık sarayı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pastane vitirinine Yılbaşı gelmiş.

 

 

 

Burano’nun dantelleri.

 

Yeni sanat eserlerini görmek te mümkün.

 

Kamp ta  kardan önce,  50-60 karavan vardı. Kar yağınca toplam 8 karavan kaldık

 

Kamp alanının yüzme havuzu

 

Bulaşık yıkama yeri

 

Tuvaletler ve duşlar

 

Çamaşırhane;  elde çamaşır yıkamak isterseniz lavabolar serbest.  Makinede çamaşır  yıkamak,  ekstra para.

 

O kadar çok yol yürüdük ve fotoğraf çektik ki,  hangi fotoğraf nerede çekildi karıştı. Özetle Venedik, Murano ve Burano fotoğrafları üstte :)

 

Sevgiler…