Yalıtım

Yalıtım post thumbnail image

Yalıtım

Karavanda ısı yalıtımı en önemli konulardan biri. Enerji ihtiyacını karşılamak için güneşte durmanız gerekiyor, bunun sonucunda karavanın içi fırın gibi oluyor veya kışın ısınmak için çok fazla yakıt harcamanız gerekiyor. Yalıtım için baştan harcayacağınız zaman ve para kısa sürede size karşılığını verecektir.

Yalıtım için daha önce kullandığım iki tarafı alüminyum folyo ile kaplanmış iki kat baloncuktan oluşan bizofol diye bir malzemeyi tercih ettim. Malzeme 8mm kalınlığında 200cm eninde, 50mt uzunluğunda rulo olarak satılıyor. Paketin kapladığı alan 100m2 karavanın ihtiyacından fazla olmasına rağmen başka seçeneğiniz yok. Malzemenin ağırlığı yaklaşık 300g/m2.

DSCN1426

Yalıtım malzemesi rulosu

Malzemeyi çift kat olarak uyguladım. Uygulama sırasında yapıştırmak için farklı iki yapıştırıcıyı birlikte kullandım. Zamanla sarsıntıdan veya ısı farklılıklarından yapıştırıcıların birinin sorun çıkarmasına karşı önlem aldığımı umuyorum :)

DSCN1347

Yapıştırmaya hazırlık

 

DSCN1346

izolasyona başladığımdan beri karavanın iç ısısı daha makul seviyelere düştü :)

İmalat aşamasında kullandığım yapıştırıcılar neredeyse 10kg olacak. Hiç hesaba katılmayan bir şey ne kadar ağırlık tutuyor hayret.

İzolasyon için Cam Elyafı veya Taş Yünü kullanmamamın nedeni, içinde rutubet barındırması ve karavanı içten içe çürütme ihtimali. Strafor un ise ucuz olmasına rağmen kolay tutuşması ve sert yapısı nedeniyle uygulanma şekli hoşuma gitmediği için tercih etmedim.

İzolasyon aşaması; kes, alıştır, yapıştır derken 4 gün sürdü. Özellikle ilk katta bütün kıvrımlara tam uyacak kesimler yapmak çok oyalıyor. Yapıştırma aşamasından sonra malzemenin etrafına alüminyum bant yapıştırdım güzel ve sağlam bir çerçeve oluştu

DSCN1419

Yalıtım

 

DSCN1420

Tavan

 

DSCN1418

DSCN1417

DSCN1424

Pencere kenarı

 

DSCN1421

Son işlem kenara alüminyum bant ile çerçeve

 

DSCN1425

DSCN1422

İş bitiğinde karavanın içi diskoya döndü, en ufak ışıkta içerisi ışıl ışıl oluyor :)

kablolama…….

13 thoughts on “Yalıtım”

 1. mrb sadece ABBA mı kullandınız ? yani ABBA üzerine keçe, kaucuk vs. başka bir malzeme kullanmadınız mı?

  1. Merhaba,

   İki kat baloncuk iki tarafında da alüminyum kaplı kalınlık 8mm
   Bu ürünü iki kat olarak uyguladım.

   İyi Çalışmalar

  1. Merhaba

   Kağıthane deresinin orada Bizofol üreten özerden diye bir fabrika vardı. Oradan aldım.

   İyi Çalışmalar

 2. mrb güzel olmuş ellerinize sağlık. birde sorum olacak. araç içine montaj noktası oluşturması için döşediğiniz agaç çitaları yapıştırma mı yaptınız vidaladınız mı? vidali ise bariyelerin üzerine mi vidalıyorsunuz diğer türlü vidalar tavandan yada yanlardan çıkacaktır.. anlamaya çalışıyorum bende bu işe girişeceğim.. selamlar

  1. Merhaba,
   Çıtaları iki tür yapıştırıcı ile yapıştırdım. Birincisi sikaflex (bunu araç esnerse diye uyguladım). İkinci olarak çift bileşenli inşaatlarda kullanılan epoksi yapıştırıcı kullandım (bu daha güçlü bir yapıştırıcı ama esnemeye gelmiyor). Sonuçta çıtalar ve duvarlar hala sağlam ama ikiside mi işe yaradı yoksa birimi tutuyor bilmiyorum.

   Sevgiler

 3. Tunç bey selamlar çok faydalı bilgiler çok güzel bir site ve karavan çalışması olmuş güle güle kullanın bizofol ürününün izolasyonundan memnun kaldınızmı geçen zaman içinde performansı nasıl odu bilgi verirmisiniz

  1. Merhaba,

   Yaz performansından memnun kalmıştık. Şimdi dışarısı 4 derece ısıtıcı 1. kademede olmasına rağmen içerisi 18 derece. Bence uygun bir ürün.
   Karavanın en büyük ısı kayıp noktası ön camlar. Bu bölüm içinde mutlaka uygun boyutlarda, ısı yansıtma özelliği olan pencereleri kapatacak bir güneşlik alın.

   Selamlar
   Tunç

 4. Tebrikler, çok detaylı ve faydalı bir blog olmuş, eminim çok hayır duası alıyorsunuz. Ben de aynı yola çıkmak üzereyim, araç bakıyorum, sonrasında tecrübe ve yol göstericiliğinize ihtiyacım olacak.

  1. Teşekkür ederim,

   Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
   Hayalinizi gerçekleştirmeniz dileğiyle

 5. Tunç Bey bu ne hız. Bu gidişle temmuz sonu
  Kontak çevirip yola çıkacaksınız galiba
  Kolay gelsin

cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

benzer yazılar...