Yalıtım

Yalıtım

Karavanda ısı yalıtımı en önemli konulardan biri. Enerji ihtiyacını karşılamak için güneşte durmanız gerekiyor, bunun sonucunda karavanın içi fırın gibi oluyor veya kışın ısınmak için çok fazla yakıt harcamanız gerekiyor. Yalıtım için baştan harcayacağınız zaman ve para kısa sürede size karşılığını verecektir.

Yalıtım için daha önce kullandığım iki tarafı alüminyum folyo ile kaplanmış iki kat baloncuktan oluşan bizofol diye bir malzemeyi tercih ettim. Malzeme 8mm kalınlığında 200cm eninde, 50mt uzunluğunda rulo olarak satılıyor. Paketin kapladığı alan 100m2 karavanın ihtiyacından fazla olmasına rağmen başka seçeneğiniz yok. Malzemenin ağırlığı yaklaşık 300g/m2.

DSCN1426
Yalıtım malzemesi rulosu

Malzemeyi çift kat olarak uyguladım. Uygulama sırasında yapıştırmak için farklı iki yapıştırıcıyı birlikte kullandım. Zamanla sarsıntıdan veya ısı farklılıklarından yapıştırıcıların birinin sorun çıkarmasına karşı önlem aldığımı umuyorum :)

DSCN1347
Yapıştırmaya hazırlık

 

DSCN1346

izolasyona başladığımdan beri karavanın iç ısısı daha makul seviyelere düştü :)

İmalat aşamasında kullandığım yapıştırıcılar neredeyse 10kg olacak. Hiç hesaba katılmayan bir şey ne kadar ağırlık tutuyor hayret.

İzolasyon için Cam Elyafı veya Taş Yünü kullanmamamın nedeni, içinde rutubet barındırması ve karavanı içten içe çürütme ihtimali. Strafor un ise ucuz olmasına rağmen kolay tutuşması ve sert yapısı nedeniyle uygulanma şekli hoşuma gitmediği için tercih etmedim.

İzolasyon aşaması; kes, alıştır, yapıştır derken 4 gün sürdü. Özellikle ilk katta bütün kıvrımlara tam uyacak kesimler yapmak çok oyalıyor. Yapıştırma aşamasından sonra malzemenin etrafına alüminyum bant yapıştırdım güzel ve sağlam bir çerçeve oluştu

DSCN1419
Yalıtım

 

DSCN1420
Tavan

 

DSCN1418

DSCN1417

DSCN1424
Pencere kenarı

 

DSCN1421
Son işlem kenara alüminyum bant ile çerçeve

 

DSCN1425

DSCN1422

İş bitiğinde karavanın içi diskoya döndü, en ufak ışıkta içerisi ışıl ışıl oluyor :)

kablolama…….