Yedigöller (Bolu)

Yedigöller

Yaklaşık 15 sene önce ziyaret ettiğimiz Yedigöller’in son halini görmek için yola çıktık. Biraz merak, birazda korku var. Arayı bu kadar açınca göreceklerimizin ne olacağı belli değil. İlk değişiklik,  yol asfalt olmuş ( ulaşım artınca haftasonu ortalık panayır yerine dönüyormuş ).

Bolu çıkışında 3 sırt çantalı otostopçuyu da alarak ekibi tamamladık :) Bolu’dan sonra yol 42 km. 7-8 km’lik bölümü biraz bozuk. Yol 1700 m irtifaya çıkan bir hat üzerinde. Kışın ulaşmak biraz sorun olabilir. Çevrede ki ağaçların yaprakları Yedigöller’de göreceklerimizin ilk işaretlerini veriyor, her yer sarı, yeşil ve kırmızı. Araç; malzemeler ve yeni arkadaşlarla istiap haddinin limitlerine ulaştı. Yedigöller’e inişte ki rampadan sonra, balatalardan gelen kokular eşliğinde,  akşam üzeri alana giriş yaptık. Derin Gölün kıyısında karavanlar için ayrılmış bir alan mevcut. Hafta içi olmasına rağmen etraf yine de kalabalık. Hava kararmaya başlayınca Alan 8-10 çadırcı ile bize kalıyor. Gecenin başlangıcını çakal ulumaları ile karşılıyoruz.

Kamp alanında mangal, semaver ve piknik tüpü kullanmak yasak. Sucuk ekmek planlıyorsanız evde pişirip getirin. Gece büyük varillerin içinde,  ısınma amaçlı ateş yakmaya, belli noktalarda izin veriyorlar. Kamp alanında ki markette çuvalla kuru odun bulma imkanınız da var. Ama temel yiyecek içecek alışverişinizi önceden yapmanız yararlı olur.

Göller arasında gezerken yön levhaları biraz problemli. Arada birilerinden yardım almanız gerekiyor, yoksa Yedi gölü tamamlamanız zor. Hayvanların ayak izlerini gösteren tanıtıcı tabelada Vaşak izi yerine, toynaklı bir hayvanın izinin konulması ilginç olmuş. Bu tabelayı gördükten sonra zehirli bitkiler için konulan tabelalara ne kadar güvenilir bilemiyorum.

Deringöl

 

Deringöl ve köprüsü

 

Büyük Göl

 

Ateş keyfi

 

Köz hazır ama üstüne koyacak bir şey yok

 

Büyük göl

 

Büyük Göl

 

Bu da Büyük Gölün köprüsü

 

İnce Göl

 

Sazlı Göl ve kurbağası

 

İnce Göl

 

Mantarlar geçmişti bu son kalanlardan

 

Tırman tırman bitmedi

 

Şelale ( cik )

 

 

Derin Göl

 

Derin göl

 

Derin Göl

 

Derin Göl

 

Derin Göl

 

Derin Göl

 

Ateşe devam

 

Ateş söndü, içeri kaçma vakti geldi

 

Derin göl

 

 

Büyük Göl

 

Derin Göl

 

 

 

Derin Göl

Yıllar sonra Yedigöller’de bir sonbahar yaşamak çok keyifliydi. Yapraklar dökülmeden ve kar bastırmadan kendinize bir fırsat yaratın.

Sevgiler…