Çamlık- Buharlı Lokomotif Müzesi, (İzmir)

Çamlık- Buharlı Lokomotif Müzesi, (İzmir)

Selçuk’a 8-10 km uzaklıkta, Çamlık Köyünde kurulu bir Müze. Burada 30 kadar buharlı lokomotif ve bazı eski demiryolu ekipmanları sergileniyor. Ayrıca Müze alanının içinde güzel bir Lokanta da var. Girişte müze kart geçerli değil, ücret 10 TL.

Lokomotiflerin üzerinde bulunan bilgi levhalarında; hangi ülke yapımı olduğu, bizim kaç yılında aldığımız, hangi hatlarda kullandığımız, bu lokomotif den Dünyada kaç tane kaldığı, gibi bilgiler var. Hatta İngiliz yapımı bir lokomotif, Dünya da kalan son iki örnekten birisi.

 

Müzenin girişinde bulunan ilk lokomotif bizim karavandan biraz büyük. İnsan ister istemez içeride göreceklerinden şüpheye düşüyor.

 

Bakım atölyesi

 

Lokomotif dediğin böyle olur.

 

 

 

 

Bu lokomotif kar küremek için

 

Lokomotif arenası, sanki buharlar çıkararak saldırıya geçecekler gibi duruyorlar.

 

 

 

Oturma odasına tekerlek takmışlar :)

 

 

Seyahat için minder getirmekte yarar var sanki :)

 

 

 

Trenden hoşlanmayanlar için alternatif mevcut :)

 

 

 

 

 

Buharlı lokomotifler için çeşmelerde böyle oluyor.

 

 

 

 

 

Atatürk’ün kullandığı özel yapım vagonu da görmeniz mümkün. Özel yapım diye, beklentinizi yüksek tutmayın. Vagon olabildiğince sade ve işlevsel. Neredeyse birbirinin aynı 3 yatak odası, bir banyo ve aynı zamanda toplantıların yapıldığı bir yemek salonundan oluşuyor. Atatürk’ün mütevaziliğini burada da görüyorsunuz.

 

Atatürk’ün Vagonu

 

 

 

 

Banyonun iki kapısı var. Birisi Atatürk’ün odasına, diğeri Yaveri’nin odasına açılıyor.

 

Gardırop bu kadar. Karavanımızda ki bile daha büyük.

 

Atatürk’ün yatağı

 

 

 

Mutfak

 

Yemek ve toplantı odası

 

Meraklısı için bulunmaz bir hazine olan bu Müze’de, Buharlı Lokomotiflerin dışına sadece bir boya yapılmış. Başka hiçbir bakım görmemişler ve içler acısı durumdalar. Demir yollarını bugüne taşıyan bu emektarlar, daha fazla vefayı ve ilgiyi hak ediyor.

Atatürk’ün vagonunu görmek ve Atatürk’ün vagondan etrafı seyreden fotoğrafıyla göz göze gelmek için bile, ziyaret edilmesi gereken bir Müze.

Sevgiler….