yolgezen.net Karavan yapımı Destek çıtaları ve iskelet sistemi

Destek çıtaları ve iskelet sistemi

Destek çıtaları ve iskelet sistemi post thumbnail image

Kaplama İskeleti

Panelvanları iç kaplamaya hazırlamak uzun bir hazırlık aşaması gerektiriyor. Metal dikmelerin arasında fazla boşluk olduğu için kontrplak kaplamaları yapmadan önce aralara destek parçaları atmak gerekli. Bu desteklerin genişlikleri farklı, her parçanın yerine alıştırılması gerekiyor. Destek parçalarının çoğunun altında vidalama için uygun zemin yok ( dışarıdan vida görmek istemiyorsanız vida boyuna dikkat edin ). Parçaları araca sabitlemek için çift bileşenli epoksi yapıştırıcı kullandım. Kuruma süresi 30dk civarında hızlı çalışmak gerekiyor.

DSCN1318

Çıta kesimi

 

DSCN1333

Destek çıtasının epoksi ile sabitlenmesi (ayrıca vidada kullanıldı)

 

DSCN1334

Tavan çıtaları epoksi tutturuldu

 

DSCN1337

Destek çıtaları için hafif bir ağaç kullandım (AYU). Karavanın toplam ağırlığı maksimum 3.500 kg olmalı. Seçtiğiniz bütün malzemelerde bunu göz önünde bulundurun.

Çıtaları hazır bulma şansınız yok, kalas alıp biçtirmeniz gerekiyor. Bu gününüze neşe katacak bir uğraş :)

Büyük camın etrafına pervaz döndüm. Karavan camlarının uygulanabileceği duvar kalınlığı 40-50 mm arası, ama panelvanda camların uygulandığı yerde kalınlık 70-85 mm arası, bunun için iki yöntem var. Camın dış çerçevesi ile iç çerçevesi arasına ara parça yapmak veya camın geleceği bölgede bir kademe oluşturarak duvar kalınlığını 40 mm ye indirmek. İkinci yöntemi uyguluyorum eğer sonuç hoşuma gitmezse çoğunlukla tercih edilen ilk yöntemi uygulayacağım.

DSCN1324

Büyük pencere pervazı

 

DSCN1339

Yalıtım………

2 thoughts on “Destek çıtaları ve iskelet sistemi”

 1. sayın tunc bey selamlarımı ıletırım bilgillendırecegınızı umarak degerli vaktınızi almayacak isem sizin gibi pejo 2013 17 m kup bir arac satın aldım .sizi gibi bende karavanımı kendim yapmak istiyorum .meslek olrak nalburıye işi ile ugrasıyorum .ilk asamada kablo ve hek ve camların monta montajı yapılması gerekıyor .destek cıta agacından ne kadar alıması gerekır,yapısması için kımyasal dübel malzemesi kullanılabilirmi önerileriniz ve bilgillendirdiniz için şimdiden tesekkur ederim .

  1. Merhaba,
   Bulunduğum yerde internet biraz sorunlu. Geç yanıtlıyorum.
   Ağaç alırken bulabildiğim en hafif ve en ufak kalası alıp 2,5 x 10 x 300 cm boyutlarında biçtirmiştim. Sanırım 7-8 adet çıkmıştı hepside yerini buldu.
   Yapıştırıcı olarak fisslerin kimyasalını ve sikaflex 221 kullandım.
   Kolay gelsin

cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

benzer yazılar...