Destek çıtaları ve iskelet sistemi

Kaplama İskeleti

Panelvanları iç kaplamaya hazırlamak uzun bir hazırlık aşaması gerektiriyor. Metal dikmelerin arasında fazla boşluk olduğu için kontrplak kaplamaları yapmadan önce aralara destek parçaları atmak gerekli. Bu desteklerin genişlikleri farklı, her parçanın yerine alıştırılması gerekiyor. Destek parçalarının çoğunun altında vidalama için uygun zemin yok ( dışarıdan vida görmek istemiyorsanız vida boyuna dikkat edin ). Parçaları araca sabitlemek için çift bileşenli epoksi yapıştırıcı kullandım. Kuruma süresi 30dk civarında hızlı çalışmak gerekiyor.

DSCN1318
Çıta kesimi

 

DSCN1333
Destek çıtasının epoksi ile sabitlenmesi (ayrıca vidada kullanıldı)

 

DSCN1334
Tavan çıtaları epoksi tutturuldu

 

DSCN1337

Destek çıtaları için hafif bir ağaç kullandım (AYU). Karavanın toplam ağırlığı maksimum 3.500 kg olmalı. Seçtiğiniz bütün malzemelerde bunu göz önünde bulundurun.

Çıtaları hazır bulma şansınız yok, kalas alıp biçtirmeniz gerekiyor. Bu gününüze neşe katacak bir uğraş :)

Büyük camın etrafına pervaz döndüm. Karavan camlarının uygulanabileceği duvar kalınlığı 40-50 mm arası, ama panelvanda camların uygulandığı yerde kalınlık 70-85 mm arası, bunun için iki yöntem var. Camın dış çerçevesi ile iç çerçevesi arasına ara parça yapmak veya camın geleceği bölgede bir kademe oluşturarak duvar kalınlığını 40 mm ye indirmek. İkinci yöntemi uyguluyorum eğer sonuç hoşuma gitmezse çoğunlukla tercih edilen ilk yöntemi uygulayacağım.

DSCN1324
Büyük pencere pervazı

 

DSCN1339

Yalıtım………