İpsala-Igoumenitsa-Venedik

İpsala-Igoumenitsa-Venedik

Yılbaşına İtalya’da girmeye karar verdik. Gün sayılı, bu yüzden İpsala’dan Igoumenitsa’ya bir günde gidip feribotla Venedik’e geçeceğiz. Karavan ile,  bir günde yapacağımız en uzun kilometre bu olacak. Gece, İpsala’da belediyenin karşısında bir otoparkta konaklıyoruz. Sabah saati 05:30’a kurduk, kalktık, bir börekçide hızlıca bir kahvaltı, ardından sınıra doğru kısa bir yolculuk. Ortalıkta kimseler yok. Her yer çok sakin. Karavanla sabahın köründe bizi gören bütün görevliler deli mi bunlar diye bakıyor. Gümrüklere girip çıkmamız,  toplam 15- 20 dk. İçinde bitiyor. Bizim saatle 07:00 Yunanistan saatiyle 06:00’da 650 km tutacak Igoumenitsa limanına olan yolculuğumuza başlıyoruz. Çift şöför olmamıza rağmen,  karavan için uzun bir rota. Selanik’e kadar olan bölümünü daha önce kullandık ama, geri kalan yol tamamen yabancı.

Otoyol 2 şeritli olmasına rağmen sakin bir yolculuk yapıyoruz. Saat 16:00 da Igoumenitsa limanına gelerek, sabah 06:30 da kalkacak feribot için biletimizi alıyoruz. Geceyi, limanın yanındaki ücretsiz otoparkta geçiriyoruz. Feribot’a biniş biraz ilginç. Karavan ile şöför, özel bir kapıdan ve sıkı bir aramanın ardından limana alınıyor. Diğer yolcular ise farklı bir kapıdan giriş yapıyor. Daha sonra eşim ile limanda buluşup, feribot’un gelmesini bekliyoruz. 06:30 da hareket etmesi gereken feribot, ancak 07:30 de limana gelince, indi – bindi,  hareketimiz bir buçuk saat rötar ile başlıyor. Ama bu sayede, limandan gün ışığında çıkarak,  etrafı görme şansına sahip oluyoruz. Yolculuk yaklaşık 26 saat sürecek, yarın sabah gün ışığında Venedik’e gireceğiz :)

Otoyol notları;

Geçiş ücreti için garip yerlerde gişeler var. Fiyatlandırma aracın yüksekliğine göre yapılıyor ( biz 270 cm’i geçtiğimiz için,  kamyon tarifesindeyiz ) ilk 5 gişe de şansımız yaver gitti ve 2,40 Eur ödedik. Ama sonra ki 2 gişede iltimas geçmediler ve 6 Eur’dan ödeme yaptık. ( 2 yeni gişe daha yapmışlar,  ama şimdilik para almıyorlar, yakın bir zamanda 9 gişede para ödenecek).

Selanik’ten sonraki bölümde 50 den fazla tünelden geçtik. Uzunlukları 150 m ile 4600 m arası. Bütün Otoyolda 60 dan fazla tünel var. Selanik’ten sonra bulunan tünel gurubunun arasında neredeyse 100 km boyunca hiç mola yeri yok.

Otoyol larda yakıt istasyonu bulunmuyor, otoyoldan çıkıp yan yol a girmeniz gerekiyor. Giriş çıkışta gişe yok, sadece 1-2 km fazladan yol yapıyorsunuz.

İpsala’da Meydan Belediye Çay Bahçesinde çayımızı içip karavan’a kaçıyoruz

 

Tünellerden sonra Igoumenitsa’ya neşe içinde giriyoruz :)

 

Her yanaşan feribota seviniyoruz,  ama bu da bizim ki değil

 

İşte bu ….  Sonunda bizimki de geldi

 

Liman dan çıkarken

 

Güneş arkamızdan yetişmeye çalışıyor ama çok geç,  biz yola çıktık :)

 

Çıkış

 

Korfu adası

 

Deniz süt liman. Üst güverte,  binek  arabaların bazıları bu katta. Esas araç yoğunluğu 1. ve 2. katta

 

Yazın bu kat’a karavanlar  alınıyor  ve karavan içinde konaklamaya izin veriliyor. Daha ucuza,  kendi yatağınızda yatarak gidiyorsunuz.

 

Hava esmeye başladı. Bir de rüzgarı yandan alınca iyi sallandık :)

 

Venedik, kanala giriş

 

Kanalda hız iyice düşüyor.

 

İyi ki gündüz giriyoruz

 

Bu da eski fener

 

Kapıdan girdik

 

Neresi kara neresi su belli değil

 

Venedik anayolu.  Kazıkların içinde kalmakta yarar var

 

Uzakta Venedik

 

Sol taraf sanayi bölgesi, sağ taraf eski şehir

 

Venedik

 

Sevgiler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir