Son :)

Son :) post thumbnail image

Yolculuk zamanı :)

Aracı almak, malzeme araştırması, malzemelerin alımı ve imalat derken neredeyse 3 ay geçti. İmalatın karmaşası arasında atladığım şeyler olabilir veya şimdi bazı konuları tekrar edebilirim.

Bu siteyi yapma amacım insanların kısıtlı bütçelerini ve zamanlarını harcamadan hayallerine kavuşması. İkinci bir karavan yapmak veya bu işi ticarete dökmek, hedeflerim arasında bulunmuyor. Bir hayali gerçekleştirmem ve kendi yaptığım karavanım ile emeklilik hayatına geçiş yapmanın manevi hazzının maddi karşılığı yok. Eşimle birlikte bu karavanın keyfini sürmek artık tek amacımız.

İmalata başlamadan önce, gittiğim karavancıların buluşmalarında veya farklı forumlarda bir çok insanı hayatından bezdirdim :)

Karavanı hangi amaçla kullanacağınız, malzeme seçiminizi direkt etkileyen en temel nokta. Malzemeleri kağıt üzerinde tespit etmeniz malzemelere ulaşacağınız anlamına gelmiyor. İmalat sırasında değişiklikler yapmanız gerekebilir. Eğer yeni bir karavan imalatı yapacak olsam ilk olarak aracı takozlar üzerine alarak terazi ile imalat yapabileceğim sabit bir alan elde ederdim. Zaten kullanılmış ve dolayısıyla terazisi kaçmış bir inşaat alanı imalatı çok zorlaştırıyor.

DSCN1678

Yemek odası

 

DSCN1676

Oturma odası

 

DSCN1675

Mutfak; Sol köşe buzdolabı, yanında bulaşık makinesi, üstünde evye, yanında ispirto ocağı. Ocağı sonradan değiştirdim !!!

 

DSCN1669

Yatak 100cm yukarda olduğu için tırmanmak için 2 basamak yaptım (kuş yuvası gibi duran iki pencere).

 

DSCN1670

 

DSCN1666

İmalat aşamaları;

 • Panelvanın içinde sökülmesi gereken bütün harici parçaları sökerek temiz bir yüzey elde ettim.
 • Aracın dış yüzeyinde kesilmesi ve delinmesi gereken bütün işleri hallettim ( su girişleri, buzdolabı havalandırması ve elektrik girişi daha sonra açılacak ). Kesme işlerinde dekupaj kullandım. Göz koruma kullanmanızda yarar var. ayrıca çok ses çıkarıyor. Komşulara dikkat :)
 • İç yüzeyi kaplayacağım kontraplakları tutturmak için Destek çıtaları monte ettim ( yapıştırma, eğer imkan varsa ayrıca aracın ana iskeletine vidalama).
 • Isı izolasyonunu yaptım 2 ayrı kat halinde yapıştırdım ( sağlam bir yapıştırıcı kullanın bir sorun çıkarsa telafisi mümkün değil).
 • Enerji kablolarını döşemek için ihtiyacım olan yerlere spiral kablo kanalları döşedim ( geç alev alan ve zehirli gaz çıkarmayan).
 • Bütün iç duvarları 6mm kalınlığında çok hafif kontraplak ile kapladım.
 • Ana duvarları 15mm kalınlığında kontraplak ile inşaa ettim.
 • Camların çerçevelerini imal etmek bayağı uğraştırdı. Karavan için imal edilen camlar karavanların duvar kalınlığına göre imal edilmiyor. Ya yaklaşık 65-70mm kalınlığındaki duvarın etrafına çerçeve dönerek 30-40mm kalınlığa inmeniz veya araya ikinci bir çerçeve dönerek camları 65-70mm kasaya oturtmanız gerekiyor ( büyük camda çerçeve döndüm küçük camda yeni kasa yaptım her ikisinde de bu planlamayı yapan mühendis arkadaşları sevgi ve saygıyla andım).
 • Sürgülü kapı iptal edildi, 60cm eninde 170cm yüksekliğinde bir alanı menteşeli normal kapı için açtım. Kestiğim alanın etrafına ahşaptan kasa döndüm. Ahşap ve kontraplaktan bir kapı yaptım ( kapı işi çok uğraştırdı farklı eğimler var ). Kapı bittikten sonra Tersanede fiber işi ile uğraşan bir ustaya epoksi kaplattım.
 • Tavan kenarları tamamen dolap. Alt kısımlarda da bir sürü çekmece var. Gönyeli kesecek uygun takımım yok. Dolap kapakları için bir ustadan destek aldım. Yinede kulpları takıp menteşeleri ayarlamak 2 günlük iş.
 • Bütün kaplamaları yaptıktan sonra çekmeceler, kapaklar ve sökülebilecek her şeyi söktüm karavanın içi ve sökülen parçalara zımpara yaptım. Karavanın içinde beyaz su bazlı boya kullandım.
 • Kirli su depolarının nasıl olacağı, bulunması ve oturtulması en renkli konulardan biri. Aracın altının binek arabalara göre yüksek olması bir avantaj olmakla beraber, özellikle su bağlantıları için gerekli deliklerin açılması gününüze anlam katıyor. Delikleri delerken çıkan sıcak metal talaşları sağınıza solunuza yapışınca o dar alanda ne kaçabiliyorsunuz nede talaşı atabiliyorsunuz. Depoları kışın takın en azından üstünüzde uzun kollu bir şey olur ( aracın altına girerken göz korumasını unutmayın) Pis su depoları sekizer vida ve dörder lama demir üzerine oturuyor. Vidaları önceden tabanı delerek oturtmakta yarar var. Vidaları kontra somunlar ve epoksi yapıştırıcılar ile aracın tabanına sabitledim. Daha sonra depoları sökmem gerekirse vidalar boşa çıkmasın.
 • Depoların giriş ve çıkış parçaları ayrı bir olay. Pis su girişlerinde Karavan evyesi,, bulaşık makinesi için 20mm çapında bağlantı. Banyo evyesi ve duş teknesi için 38mm bağlantı. Tuvalet için 25mm çapında bağlantı. Polietilen depoya uygun bağlantı parçaları ve uygun yapıştırıcı bulamayınca Pirinç parçalar ile yapboz yapmaya başladım. Bazı parçalara küçükten büyüğe bazıları büyükten küçüğe adaptörler ile birbirine uydurdum.

1-Mutfak ve banyo ( gri su tankı 81 lt ) mutfak için 20mm çapında bir giriş. Banyo için 38mm çapında bir giriş. Gösterge için bir giriş. Hava tahliye için bir giriş. Bir de boşaltma vanası için bir giriş. Depo süzgeçe döndü :)

2- Tuvalet (siyah su tankı, renge takılmayın :) 81 lt ) tuvalet girişi 25mm havalandırma girişi, gösterge girişi, tahliye vanası.

3- Kullanma suyu tankı 200 lt ( buna renk bulamadım) 38mm çapında bir ana su girişi, gösterge girişi ve hidrofor için 20mm çapında bir giriş. Hidrofor için tepeden giriş yaptım. Depoda sızma olursa 200lt su arka bagaja boşalmasın.

4- İçme suyu tankı 32lt 38mm çapında girişi mevcut. Üstünde hidroforu var. Evyenin yanında duvardan bir çıkışı olacak. Pet şişe veya damacana ile uğraşmak istemiyorum.

 • İç kaplama ve boya işi bitince çektiğim kablo kanallarının içinden uygun marin kablo ile döşeme yaptım. LED aydınlatmalar için 2×1,5mm. Hekilerin fanları için 2×2,5mm. Buzdolabı için 2x4mm. Tuvalet için 2x4mm. Isıtıcı için 2x4mm. Hidrofor için 2×2,5mm. Ayrıca bütün elektronik aletlerin şarjı için bir kapaklı dolap ayırdım ve içine 4 adet usb şarj çıkışı döşedim, kablosu 2×2,5mm. Gösterge kabloları 2×0,75mm en ince kablo bu
 • Ayrıca 220v için kablolama da yapmak gerekiyor. Buzdolabı, bulaşık makinesi, şofben için birer hat bir de tezgah üstüne priz için hat çektim. Kontrol ünitesi oturma grubunun altında akü ile cihazlar arasında en kısa kablo boyunu elde etmeye çalıştım.
 • Kablolama işinden sonra su tesisatının döşenmesine geçtim. Sıcak su, soğuk su, dış duş, banyo, mutfak derken neredeyse 20mt boru döşedim. Toplamda 8m2 alana sahip aracın içinde birbirine değmeden ne kadar çok sistem iç içe çalışıyor.
 • Mutfak tezgahı için corian tezgah sipariş ettim. 2 günde getirip taktılar karavanın içi stüdyo daire gibi oldu :)
 • Arka kısma temiz su deposu ve içme suyu deposu oturtuldu. Depoların üstüne demircide yatak için bir iskelet yaptırdım. Ama alan o kadar dar ki yatağı yerleştirmek için kesip biçmek gerekti. Yatak odası dış ortamdan izole edildi. Bagaj açıldığı zaman içerisi gözükmeyecek şekilde 6mm kontraplak kapladım.
 • Banyonun içi pvc ile kaplandı. Bu kısım benim pek içime sinmedi ama eşim beğendi ( hanımlar daima haklıdır). Banyonun içini söktüm yeni baştan yaptım :) ilgili link
 • Sisteme elektrik ve su verilip test edildi. Her şey çalışıyor.
 • Taban kısmı pvc parke ile kaplandı. (güncelleme, daha sonra pvc parkeyi söküp halı kapladım. Pvc kışın buz gibi oluyor)
 • Kapıya güzel bir sineklik.
DSCN1668

Yatak odası

 

DSCN1667

 

DSCN1671

Banyo

DSCN1673

Suyumuz var, enerjimiz var, yatacak yerimiz tamam, yemekte yapabiliyoruz daha ne isteriz. Karavanın içini yerleştirmek 2 gün sürdü :)

 

DSCN1682

DSCN1679

_20160914_102557

_20160914_102745

Artık yola hazırız. Her ihtimale karşı takımlar yanımda. Yaklaşık 1 aylık bir test sürüşüne çıkıyoruz. Bu sayfadan ilerleyen günlerde gezi notlarını da paylaşmaya çalışacağım. İmalat sırasında verdiğiniz destek ve iyi dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim.

Sevgiler

Tunç

24 thoughts on “Son :)”

 1. Tunç Bey Merhaba ,
  Gerek Ahşap çıtaları yapıştırırken , gerekse tavanda anten montajı sırasında ve aklıma gelmiyen kimi montajlarda SİKA yanında kuıllandığınız ikinci tedbir , Epoksi yapıştırıcının marka ,tür bilgisini verebilirseniz sevinirim. Resimlerden kimyasal dübel gibi görünüyor ama hata yapmak istemedim.Saygılar

  1. Merhaba,

   Fischer epoksi dübel aldım. Bunda 2 tip var. Biri 5dk içinde donuyor diğeri 30 dk.

   Alırken bu epoksiyi uygulayacak özel çiftli tabancasınıda almanız lazım. Orjinali çok pahalı yan sanayi işinizi görür.

   İyi Çalışmalar
   Tunç

 2. Sürgülü kapı yerine sizin yaptığınız kapı, ruhsat alırken bir problem yarattı mı, yada prosedürü nedir?

  1. Tekrar Merhaba :)

   Sürgülü kapıyı iptal etmek sorun yaratmadı. Bu kapı projede olduğu için kontrol edilip onaylandı. Kapıyı imal etmek daha büyük sorundu :)

   Sevgiler
   Tunç

 3. Tunç bey,Türkçe dilinde, karavan yapımı konusunda sizinki kadar detaylı ve doyurucu bir web sitesine rastlamadım. Emeğiniz için ve kendi karavanına imal edenlere ışık tuttuğunuz için teşekkür ederiz (eşimde aynı fikirde). Karavan ruhsatlandırması konusunda bir bilgiye rastlamadım, bu konuyu nasıl çözdünüz ve hangi şehirden aldınız. Saygılarımla. Gürcan Yılmaz

  1. Gürcan Bey Merhaba,

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Ruhsat konusunda detaylı bir bilgi yok çünkü yönetmelikler ve uygulamalar sık sık değişiyor. İnsanları yanlış yönlendirmek istemem. Biz 2016 yılı ağustos ayında aracın karavana dönüşümünü gerçekleştirdik. Yetkili bir firmaya proje çizdirmek, TSE den projenin onaylanmasını sağlamak ve ardından TÜV istasyonalrında projenin doğru uygulandığının kontrol edilmesi gerekiyor. TÜV onay verdiğinde araç karavan olarak tescil ediliyor. Benim projemi hazırlayan firma artık bu işlerle ilgilenmediğini söyledi. Benim önerim özel araç dizaynı yapan bir firmayla konuşmanız olur. en güncel bilgilerin onlarda olduğuna eminim.

   Sevgiler Tunç

 4. selam.. yazdıklarınızı tesadüfen gördüm ve ilgi ile okudum. ben de tuzla’da oturup,çalışıyorum. Hala buralardaysanız,tanışmak ve aracınızı görmek isterim. dr.bülent erata

 5. En doğru seçim bana göre 4-5 000 € bir karavan Avrupa”dan alacaksınız. Tüm donanımı sökeceksınız ve istediğiniz ve belirlediniz araca monte edebilirsiniz. Mobilya kısmı para yapmıyor . Ortalama donanım fiyatları: Kombi Truma 1200- 2400 € (6000 E Serisiİ) Buzdolabı: 800- 2500 € . Tavan pençereleri 300- 450 € Yan pençereler ( 1.00x 0.45 cm) genelde 3 veya 4 ( tanesi 200-250 €) sineklik ile birlikte kullanılmaktadır. Lavabo ve 2-3 gaz ocak 180-200 € .
  Banyo kuveti 0.80×0.90 cm 140-150 €.Toilete kasetli 300-400 €.Genel olarak fiyatlarını yazdım. Karar size kalmıştır.

  1. Merhaba,

   Yurt dışından karavan getirme şansım yok. Bilmediğim işe girsem bana daha pahalıya patlardı :)
   Ama bu imkanı olan ve isteği türde bir karavan bulanlar deneyebilir tabi.

   Sevgiler

 6. Mükemmel anlatım , baştan sona kitap gibi okunacak ders niteliğinde elinize sağlık .. araç hariç ne kadara mal olduğunu merak ettim

  1. Teşekkür ederim,

   Araç hariç 55 bin civarı masrafım oldu. Malzemelerin hepsi karavana uygun malzemeler ve fiyatları döviz bazında şimdi yapsam bu fiyata çıkamam :(

 7. iyi planlama, çok emek, keyifli seçimler, kaliteli malzeme, iyi sigorta fiyatı :),, güzel bir eser çıkmış ortaya… iyi tatiller, keyifli geziler, sizinle olsun Tunç Beyy

 8. İnanılmaz bir iş çıkmış..İnsan yeterli bilgi birikimi ve sabıra sahip olunca neler olabiliyor.Tebrikler.Keyifli seyahatler..

 9. elinize sağlık çok güzel olmuş ,şu an araştırma safhasındayım kismet se bir iki yıla kadar kendim yapacağım

 10. Ben de küçük t5 camper var çoğunu kendim yaptım. Bazı bölgeler iki defa bazıları üç defa sökülüp takıldı. Ocak olarak ispirto ocağı yazmışsınız. Ben çakmak gazı ile çalışan kamp ocağı aldım ama bir türlü randıman alamadım. İspirto ocağı Hakkı’nda biraz bilgi verebilir misiniz

  1. Merhaba,

   Yaşam alanına lpg sokmak istemediğim için ispirto ocağını tercih ettim. 1,2lt yakıt alan 2 ayrı ocak gözü var. Isı ayarıda mevcut. Çok hızlı değil. Et pişirdik, mısır haşladık, çay demledik sorun yok.
   İspirto tüp kullanmaya göre biraz maliyetli olacak. Şimdilik keyifle kullanıyoruz.

   Sevgiler
   Tunç

 11. Hayırlı uğurlu olsun. Umarım zevkli ve sorunsuz bir test sürüşü olur.
  Araç hariç yaklaşık maliyet verebilmeniz mümkün müdür?

  1. Teşekkürler,
   Test devam ediyor. Bütün malzemeler karavan ve yat malzemelerinden seçilince maliyet yüksek oldu. Yaklaşık 47 bin. İlk başlarda acele edip aldığım veya güvendiğim için araştırmadan sipariş ettiğim bazı ürünler maliyeti 1-2 bin arttırdı. Eğer vidalarda paslanmazda ısrar etmez, yapıştırıcılarda daha ucuz markaları tercih eder, pencerelerde yerli alternatifleri değerlendirir, buzdolabı, ve diğer ekipmanlarda standart ev ekipmanlarını adapte etme yoluna giderseniz. Maliyet 30 bin civarına indirilebilir. Bunun altında bir maliyet konforunuzdan veya bağımsızlığınızdan vazgeçmenize neden olacaktır

   Sevgiler
   Tunç

cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

benzer yazılar...