Su tesisatı

Su tesisatı

Su tesisatı en çok sorun çıkaran işlerden biri oldu. Paslanmaz depo hayali fiyat ve ağırlık nedeniyle rafa kalktı, fiberglass depo planı koku yapacağı ve uzun süreceği için olmadı. Klasik su depoları ile çözüm üretmek ise iyice bela, kenarlarda garip boşluklar kalıyor ve genel yapıyı bozuyor. Orjinal karavan deposu bulmak zor ve pahalı.  Sonunda temel olarak karavan için üretilmiş bir sistem ile yola devam etmeye karar verdim.

Pis su depoları, üstteki kontraplak fren telinin rahat çalışması için gerekli boşluğun oluşturulması için kondu
Pis su depoları, üstteki kontraplağı fren telinin rahat çalışması için gerekli boşluğu oluşturmak amacı ile koydum

 

depo bağlantı vidalarının alttan görünümü
depo bağlantı vidalarının alttan görünümü

 

birinci depo takıldı. Depo çıkışı sola çok yakın oldu. siz böyle yapmayın !!!
birinci depo takıldı. Depo çıkışı makas balantısına çok yakın oldu. Siz böyle yapmayın !!!

 

Alt destekler 30×30 luk lama demir. Somunlar kontra somun. Giderken sökülmesin diye

 

depoların son hali elektrikli vanalar da takıldı
depoların son hali. Elektrikli vanalar da takıldı

Kullanma suyu için 200 lt depo. İçme suyu için 32 lt kendinden pompalı bir depo. Gri ve siyah su için ( gri su mutfak, banyo. Siyah su tuvalet) 81 lt’lik 2 adet depo. Polietilen depo alınca bağlantı parçaları aramak 3 günlük bir uğraş gerektirdi. Polietilene uygun yapıştırıcı ve ara parça bulmak neredeyse imkansız (bulan olursa haber versin). Klasik sistem pirinç parça ile yola devam. Pirinç parçaları bulduk iş bitti sanmayın :)

Pirinç parça kesme biçme
Pirinç parça kesme biçme (2 yıl sonra depo girişlerinde ki pirinç parçaların bir kısmını plastik ile değiştim hafif olsun diye, birde elektrikli vanaların önüne küresel 2. bir vana koydum. elektrikli vanalar bazen takılma yapıyor o zaman elle kapatıyorum)

Tuvalet için 25mm lik bağlantı, mutfak 20mm lik bağlantı, duş teknesi ve lavabo için 38mm lik bağlantı, göstergeler için ayrı, havalandırma için ayrı, tahliye için 25mm çıkış derken ev tesisatçıya döndü.

Pis su depolarını aracın altına monte etmek için daha önceden 8’er adet uzun vida ile sistemi kurmuştum. Bu vidaların arasına 30×30 lama demirden yaklaşık 45cm lik parçalar hazırladım ( her bir depo için 4 parça ).

Siyah su deposunda klozetten gelen bir adet 25mm lik giriş var. Bu girişte fazla dönüş yapmamak lazım. Bir adet gösterge şamandırası için giriş. Bu parça en kolay bulunan oldu. Bir adet depo havalandırması için 10mm çapında bağlantı ve bir adette 25mm lik tahliye vanası bağlantısı.

Gri su deposunda banyo bağlantısı standart ev sistemi olunca giriş 38mm çapında bir bağlantı gerektiriyor. Mutfak bağlantısı için 20mm lik bir bağlantı düşünmeniz lazım. Diğer parçalar siyah su deposu ile aynı.

Temiz su deposunda 38mm çapında bir giriş, hidrofor için 20mm lik bir bağlantı ve şamandıra bağlantısı lazım.

Bütün bu parçaların nereden nasıl döneceğini kaç tane dirsek kullanacağınızı iyi hesaplayın. Bütün hesaplarınıza rağmen birebir uygun parça bulmanız imkansız. Boy ayarlamalarına ve kesme biçmeye hazır olun.

Pis su depolarının montajında yaptığım bir hata; çıkış vanalarını depoların soluna yerleştirdim. Böyle yapınca arabanın makas sistemine çok yakın oldu ve montaj sırasında ekstra parçalar kullanmama ve depoları 3-4 sefer söküp takmam gerekti

Kirli su depo çıkışlarında 25mm lik 12V ( esasında 24V ama 12V ile de çalışıyor ) ile çalışan vanalar aldım. Bu sayede elimi değdirmeden tahliye yapma imkanım olacak.

Depoların bütün bağlantı parçalarını monte ettim. Depoları araca takmadan önce dirseklerin ve şamandıraların aracın içinden çıkacağı yerlerini işaretleyerek dekupaj ile kesip uygun delikler açtım. Depoları monte etmeden önce dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda el freni telinin rahat çalışması. Bunun için depo ile araç arasına 15mm kalınlığında kontraplak koyarak bir boşluk yarattım.

Banyo tesisatı
Banyo tesisatı (banyoyu 2 yıl sonra söküp baştan yaptım, detaylı bilgi için tıklayın)

 

Tuvaletin yeri hazır
Tuvaletin yeri hazır

 

Duş teknesi 80x110 cm sol köşe tekerleğe denk geldiği için kesmek gerekiyor
Duş teknesi 80×110 cm sol köşe tekerleğe denk geldiği için kesmek gerekiyor. duş teknesini sonradan sökerek fiber malzeden daha hafif bir zemin yaptım. tıklayın görün :)

Parçaların montajı sırasında teflon bant ve diğer contaları unutmayın sistemde oluşacak kaçakları sonradan tespit etmeniz çok zor.

Temiz su girişleri. Birisi kullanma suyu için diğeri içme suyu için ( kilitli kapaklar)
Temiz su girişleri. Birisi kullanma suyu için diğeri içme suyu için ( kilitli kapaklar)

 

Dış duş
Dış duş

 

Yazarken yoruldum, yaparken ne çektiğimi siz düşünün. Devamı bir daha ki sefere :)

 

sevgiler…