Ferrara, (İtalya)

Ferrara

Venedik – Ferrara arası 110 km. Navigasyon’a otoyollardan kaçın seçeneğini girdik. Amaç, biraz yan yolları ve köyleri görmek. Yol, üç şerit ten ikiye, ardından gidiş geliş yola döndü. En son bir kanalın kenarında, ortasında çizgi olmayan bir yolda, kararımızın doğruluğunu düşünmeye başladık. Ama garip yerlerde sollayan yok, korna yok,  selektör yok. Kurallara uyarsanız sorun yok, yola devam.

[fvplayer src=”http://yolgezen.net/wp-content/uploads/2017/12/venedik-ferrara.mov” width=”1280″ height=”720″]

İşaretlediğimiz karavan kamp alanına geldiğimizde, bir sürpriz bizi bekliyordu. Kapıda kimse yok :) Alanın girişinde elinde bir kağıt, bariyerlerin etrafında dolanan İtalyan karavancı ile yaptığımız sohbetin sonucunda, bu alana girmek için,  herşeyin internetten yapılması gerektiğini ve etrafta hiçbir görevli olmadığını öğrendik. İnternetten ödeme yapmaya çalıştığımızda, telefon  hattımızda sorun çıktı ve sms mesajı alamadık, ödememiz de onaylanmayınca, yanda bulunan normal otoparka girmek zorunda kaldık. Bu alanda su ve elektirik yok, gerçi ihtiyacımızda yok. Normal otoparkta kalınca para vermemize de gerek kalmadı :) Etrafta bizim gibi 5-6 karavancı daha var. Bir köşeye yerleştik. Karavanımızın bulunduğu  otopark’ın karşı sokağı doğrudan tarihi şehre açılıyor. Bizim yöntem ile dolaşmaya başlıyoruz ( halimiz kalmayıncaya kadar yürümek :) )

Ferrara sokakları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ferrara’yı, D’Este Hanedanı bugün kü haline getirmiş. D’Este Ailesi,  şehrin yönetimini 13. yüzyılın sonlarında ele geçirmiş ve Papalık 1598 yılında,  onları Modena‘ya gitmeye zorlayıncaya kadar,  şehrin idaresini ellerinde tutmuşlar. Sanatı destekleyen ve şehri geliştiren bu aile,  eşlerine ve çocuklarına aynı şefkati göstermemişler. İdam edilen ya da farklı entrikalara kurban giden bir sürü aile üyesi var.

Ferrara;  neredeyse bütün eski yapılarının  çok iyi korunmuş ve yıpranmamış hali ile,  geçmişin bütün ihtişamını yansıtıyor.

 

Castello Estense. D’Este Hanedanın Ortaçağ Şatosu. Orjinal halinde fıskiye yok tabiki ……

 

 

Arka cephe

 

 

 

İç avlu

 

 

Asma köprüler. Bir tanesi araçlar için,  diğeri yayalar için.

 

 

Köprüyü indirip kaldırmak için büyük kalaslardan sistemler kurulmuş

 

Ferrara Duomosu.

Ferrara’yı çok beğendik, etrafında hendek olan bir saray görmek çok hoştu. Katedral (Ferrara Duomo’su ) tadilatta ve etrafı örtülü,  binayı tam  görme şansımız olamadı. Yine de şehir sokaklarını arşınlamak keyifliydi.

Sevgiler….