Mtsekheta (Gürcistan)

Mtsekheta

Gürcistan’da bir çok yeri ziyaret ediyoruz. Ama bu yerlerin ismini söylemek, adamın dilini düğüm ediyor. Birisine tavsiye verecek olsak yandık. Yine böyle nadide bir isme sahip güzel bir yere geldik. Mtsekheta; iki ırmağın birleştiği yerde kurulduğu için, tarih boyunca susuzluk çekmemiş bir bölge. Tiflis’den önce başkent burasıymış. Başkent olma özelliğini kaptırmış ama, Gürcü Ortodoks Kilisesi’nin merkezi olma özelliğini koruyor. M.S. 6. yüzyılda, savunması daha kolay olduğu için, başkent Tiflis’e taşınmış (bu, savunması daha kolay cümlesi, Tiflis’te yokuş çıkmaktan canımız çıkacak anlamına geliyor sanırım :) ).

Şehir merkezinde büyük bir otopark bulunuyor, giriş 2 Lari, ara sokaklara araba park etmeyin. Çok fazla park edilmez tabelası var. Merkeze park ettiğinizde, önce hediyelik eşyaların satıldığı çarşıyı gezebilirsiniz. Bu çarşıda yemek yeme imkanı da var. İlk ziyaret etmeniz gereken yer, neredeyse şehrin her yerinden kubbesi görünen Svetitskhoveli Katedrali. Zaten şehir buranın etrafına kurulmuş sanki. Katedralin karşısında turizm danışma bürosu var. Buradan ingilizce bilgi almanız da mümkün. Arabayı yerinden oynatmadan biraz yürürseniz, Santavro Manastırına ulaşabilirsiniz. Burası, Rahibelerin olduğu bir manastır. Kiliseye girdiğinizde dua eden veya etrafı temizleyen Rahibeleri görüyorsunuz. İki kilise yeter diyorsanız, arabaya dönerken parkın içinde ve çevresinde nispeten daha ucuz lokal yeme içme yerleri mevcut.

Svetitskhoveli Katedrali’nin dış duvarları. Katedral 11. yüzyılda yapılmış.

 

Katedralin yan kapılarından biri. Buradan giriş yapılmıyor.

 

 

Ortodosk kiliselerinde, çan kulesi ana binadan ayrı yapılıyor.

 

 

Ana kapı.

 

 

 

 

 

 

Kilise görevlilerinin konutu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uzakta, tepenin üzerinde Jvari Kilisesi.

 

Katedralin yanında, faytonlar ve bir kaç tane de at vardı. Akşam olunca Faytonu bizim yanımıza park ettiler. Atların bir kısmını da serbest bıraktılar. Gece etrafta dolaşan atların nal seslerini duymak güzeldi :)

 

 

Samtavro kilisesi. Burada sadece Rahibeler vardı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çan kulesi yine ana binadan ayrı.

 

 

 

Hala enerjiniz varsa, kaçırmamanız gereken bir nokta da Jvari Kilisesi, ama buraya ulaşmak o kadar kolay değil. Navigasyonun önerdiği rotalar 13-16 km arası değişiyor ve güzel bir tırmanış var :) Tepeye çıktığınız da, Mtsekheta’yı ve az önce gezdiğiniz bütün yerleri görme şansına sahip olacaksınız.

Jvari kilisesi.

 

 

 

Kiliseden, Mtskheta ve arasına kurulduğu nehirleri, tüm açılardan görmek mümkün.

 

Aşağıda görünen ana yol Batum ile Tiflis’i birbirine bağlayan yol.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jvari Kilisesi’nin yanında, otoparkta ki sıpa.

Otopark 2 Lari, otoparka gelmeden önce yolun kenarına park ederseniz, para yok ama değnekçi arabanızı çizerse sizi tanımam. Yeme içme işi yok gibi, tuvalet var. Bir tane sıpa var fotoğraf çektirmek parayla (siz gelene kadar sıpa ne olur bilemem). Biraz zorlarsanız 5-6 saatte Mtsekheta biter, ardından ver elini Tiflis. Biz zorlamadık bu gecede buradayız. Fırından sıcak pide aldık, peynir ve jambon da var. Hepinize iyi akşamlar :)

Sevgiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir